RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Armia testuje okulary do odbioru rozszerzonej rzeczywistości. Dla psów

W służbach mundurowych psy wykorzystuje się do akcji ratunkowych i zwiadu (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

W służbach mundurowych psy wykorzystuje się do akcji ratunkowych i zwiadu, np. gdy trzeba sprawdzić, czy jakiś przedmiot jest bombą lub miną. Do tej pory zwierzęta wymagały towarzystwa przewodnika. Tzw. rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) ma spowodować, że przewodnik będzie „sterował” psem z daleka.

Żył 150 mln lat temu. Jego szkielet poszedł za 3 mln euro

Niemal kompletny szkielet allozaura, dużego drapieżnika, który żył około 150 mln lat temu, został we wtorek sprzedany w paryskim domu aukcyjnym...

zobacz więcej

Projekt opiera się na nowej technologii opracowanej przez firmę Command Sight, Inc. z siedzibą w Seattle. Założyciel dr A.J. Peper od 2017 r. pracuje nad tym, jak umożliwić porozumiewanie się zwierząt i ludzi na odległość.

Teraz zaprezentował prototyp urządzenia, które nazwał ARO. Istotnym jego elementem jest maska nakładana zwierzęciu na głowę. Odbiera ona i transmituje zmysłowe doznania zwierzęcia do centrali. Przewodnik może dzięki temu zdalnie ocenić sytuację i wydać psu właściwą komendę. Jak stwierdził wynalazca w Army.mil, „Przewodnik widzi wszystko to, co widzi pies”.

Dr Peper powiedział, że urządzenie testuje na swoim rottweilerze o imieniu Mater. Projekt wymaga jeszcze dopracowania i badania naukowe skupiają się na „zrozumieniu psiego widzenia i funkcji poznawczych”.

Okazuje się, że psie gogle nie są niczym nowym. Takie okulary zakłada się zwierzętom „roboczym”, gdy trzeba je wykorzystać do pracy w trudnych warunkach (zanieczyszczenie, silne promieniowanie UV).

źródło:

Zobacz więcej