RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Firmy zombie” zagrażają gospodarce

Czeka nas fala bankructw? (fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images)

Jedna na sześć firm w Niemczech może być „firmą zombie”: zbankrutowałaby bez pomocy państwa – szacuje dyrektor generalny Deutsche Bank Christian Sewing, którego cytuje „Bild”. Eksperci przewidują, że w marcu czeka Niemcy fala bankructw.

Jak obostrzenia związane z II falą epidemii wpłyną na gospodarkę?

Obostrzenia, wprowadzone w Polsce w związku z drugą falą epidemii koronawirusa, wpłyną negatywnie na aktywność gospodarczą w kraju, ale nie powinny...

zobacz więcej

Z powodu koronawirusa na całym świecie wiele przedsiębiorstw trwa dzięki nadzwyczajnym rządowym regulacjom. Ocenia się, że w Niemczech takich firm są tysiące.

„Firmy, które faktycznie są w stanie upadłości, nie muszą wnosić o jej ogłoszenie, zgodnie z prawem upadłościowym zmienionym przez rząd federalny w ramach pomocy koronawirusowej” – pisze „Bild”. „Jednak najpóźniej do końca marca dojdzie do masowych upadłości” – ostrzegają eksperci.

„Tryb koronawirusowy” w prawie upadłościowym miał obowiązywać do września, ale ministerstwo sprawiedliwości myśli o przedłużeniu działania tego instrumentu do marca 2021 r.

Ekonomiści z Deutsche Bank stawiają pytanie, dlaczego firma, której nie udało się do końca września dostosować do nowych, zmienionych przez koronawirusa warunków, miałaby to zrobić do marca 2021 r. Zwłaszcza w obliczu obaw, że jesień i zima przyniosą pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Koronawirus w hotelach. Rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc.

W 87 proc. hoteli rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc. – wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego...

zobacz więcej

Ekspert ds. zmian strukturalnych i konkurencji w Instytucie Gospodarki Niemieckiej dr hab. Klaus–Heiner Roehl podkreśla w wypowiedzi dla „Bilda”, że najgorzej jest w branży turystycznej i gastronomicznej, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń związanych z pandemią.

„Ponadto kryzys dotyczy także handlu i usług, ale również części przemysłu, np. dostawców samochodów. Tam kryzys był już przed koronawirusem” – mówi Roehl.

Główny ekonomista Deutsche Bank Stefan Schneider ostrzega, że „zawieszenie postępowania upadłościowego na cały rok, zgodnie z poleceniem rządu, może poważnie nadwyrężyć zdrowe przedsiębiorstwa. Liczba »firm zombie« będzie nadal rosła. Będą prowadzić agresywną politykę cenową, wpływając na marże zdrowych firm i utrudniając zmiany strukturalne”.

Patrik–Ludwig Hantzsch, dyrektor ds. badań ekonomicznych w Creditreform, mówi: „Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, ponieważ bankructwa są obecnie tylko odkładane. W rezultacie wiele obecnie zdrowych firm może zostać wciągniętych w przepaść”.

Wskazuje, że sytuacja „firmy zombie” może odbić się na sytuacji ich partnerów biznesowych, dostawców. „Może to prowadzić do efektu domina, czyli w konsekwencji do niewypłacalności faktycznie zdrowych firm” – dodaje Hantzsch.

źródło:

Zobacz więcej