RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS planuje pełną automatyzację pobierania składek i przyznawania świadczeń

Po zmianach to firmy będą reklamować wyliczenia ZUS (fot. Shutterstock/Tomasz Warszewski)

Pacjent, wychodząc z gabinetu lekarskiego, będzie miał już przyznane świadczenie chorobowe – informuje środowa „Rzeczpospolita”.

Prezes ZUS: umorzyliśmy około 600 mln zł nadpłaconych składek

Do tej pory umorzono składki około 740 tys. płatników na łączną kwotę 598 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że w...

zobacz więcej

ZUS planuje rewolucję w zasadach rozliczania się przez przedsiębiorców płacących składki za ok. 16 mln pracowników, zleceniobiorców. Zakłada pełną automatyzację pobierania składek, ale także przyznawania świadczeń.

„Finał ma być taki, że pracownik, wychodząc ze zwolnieniem lekarskim z gabinetu, będzie miał przyznany zasiłek chorobowy. Bez składania jakichkolwiek dokumentów. Kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców zatrudniających powyżej 20 osób, obecnie płatników zasiłków, zostanie uwolnionych od tego uciążliwego obowiązku” – pisze gazeta.

Gazeta przypomina, że przepisy o wypłatach zasiłków uzależniają wysokość świadczeń od treści obowiązujących w poszczególnych przedsiębiorstwach regulaminów pracy, a nawet od brzmienia umów zawartych z konkretnymi osobami.

ZUS: aktywowano ponad 140 tys. bonów turystycznych o wartości 122 mln zł

Na platformie PUE ZUS aktywowano ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Zakład Ubezpieczeń...

zobacz więcej

Zwraca również uwagę, że eksperci podkreślają, iż przejęcie przez ZUS rozliczeń przedsiębiorców to ogromne ułatwienie dla 2,7 mln przedsiębiorców, w tym kilkudziesięciu tysięcy największych, którzy mają obecnie dodatkowe obowiązki związane z wyliczaniem i wypłatą świadczeń.

„W praktyce oznacza to bowiem narzucenie przez ZUS własnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych, co pewnie doprowadzi do zwiększenia kwot napływających do funduszu ubezpieczeń społecznych. Dotychczas ZUS mógł zakwestionować rozliczenia przedsiębiorców niezgodne z jego interpretacją przepisów dopiero po kontroli. Po zmianach to firmy będą reklamować wyliczenia ZUS” – pisze gazeta.

źródło:
Zobacz więcej