RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kierowca Bolta zaatakował pasażerów gazem pieprzowym. Spytali, czy ma maseczkę

Informację otrzymaliśmy na adres twoje@tvp.info (fot. Shutterstock/Schnoeppl)

Na platformę TWOJE INFO dostaliśmy we wtorek informację od czytelnika, że w centrum Warszawy kierowca Bolta odmówił założenia maseczki i agresywnie reagował na uwagi pasażerów. Z ich relacji wynika, że zaatakował ich gazem pieprzowym.

Śmiertelny wypadek. Utrudnienia na DK 79 w kierunku Góry Kalwarii

Zginął kierowca samochodu, który uczestniczył we wtorek w wypadku trzech pojazdów – dwóch osobowych i jednego typu TIR na DK 79 we wsi Coniew w...

zobacz więcej

Zajście miało miejsce ok. godz. 19 w centrum Warszawy.

Pasażerowie zamówili przejazd z ulicy Dzikiej. Jak wyjaśnia jeden z nich, za kierownicą siedział obcokrajowiec bez maski, a w aucie nie było plastikowej przesłony.

„Zapytaliśmy grzecznie, czy kierowca ma maseczkę, na co ten odpowiedział, że nie ma” – opowiada nasz czytelnik.

Kolejna uwaga skierowana w stronę kierowcy i groźba, że zostanie zawiadomiona policja, spowodowały, że mężczyzna założył maskę, ale kazał pasażerom wysiąść z auta.

„Powiedzieliśmy, że bezpodstawnie odmawia usługi, na co on znowu odpowiedział, że „ma to w d***e i mamy w******ć z jego samochodu” – opowiada pasażer.

Kiedy dodzwoniono się na policję kierowca zdążył ruszyć z miejsca. Jednak po chwili zatrzymał się i używając wulgaryzmów ponownie kazał mężczyznom wysiąść z auta.

„Kiedy wyjął gaz pieprzowy z torby, wysiedliśmy i zaczęliśmy ponownie dzwonić na policję. Wtedy mężczyzna podbiegł i zaczął psikać mnie gazem” – relacjonuje poszkodowany mężczyzna. „Podbiegł też do kolegi i użył gazu kilkukrotnie, pryskając mu w twarz, następnie wsiadł do samochodu i szybko odjechał” – podsumowuje.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy firmę Bolt.

„Kierowcy zatrudnieni przez floty taxi, będący zarejestrowani na platformie Bolt są zobligowani zasłaniać usta i nos w trakcie wykonywania kursu. Dodatkowo niektóre auta są wyposażone w przegrody ochronne. Jakiekolwiek sytuacje zagrażające bezpieczeństwu klientów należy zgłaszać przez aplikację. Odpowiadamy na każde zgłoszenie, ponieważ bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas najważniejsze” – odpowiedziała portalowi tvp.info firma Bolt.

„Jeżeli kierowca nie miał maseczki/przyłbicy, wyciągamy odpowiednie konsekwencje, w tym blokowanie konta takiego kierowcy. Tylko na wniosek policji, prokuratury lub sądu, możemy udzielać szczegółowych informacji na temat przejazdów, ponieważ dane kont naszych użytkowników są chronione Polityką Prywatności opartą o przepisy RODO” – przekazano w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej