RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NBP gotowy do kolejnych działań antykryzysowych

W 2020 r. inflacja utrzyma się na poziomie zgodnym z celem NBP (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

NBP pozostaje gotowy do podejmowania dalszych działań antykryzysowych, jeśli realizacja zadań banku centralnego oraz polska gospodarka będą tego wymagać – napisał w opublikowanym w poniedziałek roczniku „Polski Kompas” prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że w 2020 r. inflacja utrzyma się na poziomie zgodnym z celem NBP.

Rynek pracy odżywa, ale epidemia może zepsuć korzystną tendencję

We wrześniu rynek pracy wracał do przedkryzysowej normalności. W obliczu drugiej fali pandemii niepewność może jednak powrócić – ocenia „Puls...

zobacz więcej

„Ostatnie dane z polskiej gospodarki pozwalają patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem. Wskazują one, że powrót polskiej gospodarki do wzrostu może być szybszy, niż wcześniej sądzono. Jednocześnie prognozy mówią, że Polska w 2020 r. ma szansę osiągnąć najlepsze wyniki gospodarcze w Europie przy inflacji utrzymującej się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP” – napisał Glapiński.

„Jednak to oczywiście nie koniec walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Rekonwalescencja gospodarki i jej dojście do pełnego zdrowia zapewne zajmą jeszcze trochę czasu. Dlatego NBP pozostaje gotowy do podejmowania dalszych działań antykryzysowych, jeśli realizacja zadań banku centralnego oraz polska gospodarka będą tego wymagać” – dodał.

źródło:

Zobacz więcej