RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niesamowity „pociąg” nad Polską. Będzie widoczny przez cały październik [WIDEO]

Ukończenie budowy systemu satelit zaplanowano na 2027 rok (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

Nad polskim niebem można będzie obserwować przelot 12. misji satelitów Starlink amerykańskiej firmy SpaceX. Kilkadziesiąt obiektów zostało wyniesionych na orbitę przez rakietę Falcon 9 w ubiegłym tygodniu. Po oddzieleniu od kosmicznego statku utworzyły one swoisty „pociąg”, który widoczny będzie z terenu Polski przynajmniej do końca października. Jest jednak pewna przeszkoda.

Pająk, który utkał tę sieć, występuje także w Polsce. Przeraża czy fascynuje?

Niezwykłe odkrycie na szlaku w Springfield w amerykańskim stanie Missouri. Pracownik rządowej agencji zajmującej się ochroną przyrody wykonał...

zobacz więcej

Po raz pierwszy „pociąg” najnowszej misji Starlinków można było zaobserwować w poniedziałek nad ranem – podaje strona nocneniebo.pl, poświęcona m.in. śledzeniu satelit miliardera Elona Muska.

Start 12. misji był wielokrotnie przekładany – początkowe z uwagi na złe warunki pogodowe, później z powodów technicznych. Ostatecznie trajektoria przelotów tej serii jest na tyle sprzyjająca, że uda się zobaczyć satelity z Polski.

Pierwszy przelot był widoczny krótko przed godz. 6 rano. Okazji będzie jeszcze co najmniej kilka – „pociąg” ma być widoczny przynajmniej do końca października.

Niedogodnością – dla osób, które lubią dłużej pospać – mogą być godziny, w których obserwacje będą możliwe. W zależności od dnia satelity znajdą się nad polskim niebem o świcie – między godz. 4:11 a 6:12 i nie będą widoczne dłużej niż przez 10 minut.


Projekt Starlink zakłada umieszczenie na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej 12 tys. satelit. Ich zadaniem będzie dostarczenie łączności internetowej i pokrycie jej zasięgiem całego globu. Jak dotąd wyniesiono kilkaset Starlinków. Przed SpaceX jeszcze więc długa droga. Elon Musk zapowiedział, że zakończenie budowy całego systemu zaplanowane jest na 2027 r.

źródło:
Zobacz więcej