RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tyranozaur pożarł miliony dolarów

Stan znalazł nowy dom (fot. TT/Jan Freedman)

Szkielet tyranozaura został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 31,8 mln dolarów. To najwyższa w historii cena osiągnięta przez skamieniałości dinozaura.

Pająk, który utkał tę sieć, występuje także w Polsce. Przeraża czy fascynuje?

Niezwykłe odkrycie na szlaku w Springfield w amerykańskim stanie Missouri. Pracownik rządowej agencji zajmującej się ochroną przyrody wykonał...

zobacz więcej

Szacowano, że ten liczący 67 mln lat okaz, któremu nadano imię Stan, zostanie sprzedany za 6-8 mln dolarów.

Licytacja, która odbyła się we wtorek w domu aukcyjnym Christie's, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Anonimowy nabywca wylicytował dinozaura przez telefon.

Stan jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów tyranozaura, jakie dotąd odkryto. Ma niecałe 12 metrów długości i ponad 3,5 metra wysokości. Był wykorzystywany jako model przy tworzeniu figurek i przedstawień tyranozaurów.

Pierwsze fragmenty szkieletu w 1987 roku w formacji skalnej Hell Creek w USA znalazł paleontolog amator Stan Sacrison. To właśnie od jego imienia nazwano tyranozaura.

Początkowo kości błędnie zidentyfikowano jako skamieniałości bardziej pospolitego triceratopsa, ale w 1992 roku paleontolodzy rozpoznali, że należą one do tyranozaura. Wydobycie szkieletu – 188 kości – zajęło 30 tysięcy godzin. Od 1996 roku Stana można było oglądać w Black Hills Institute of Geological Research w Dakocie Południowej.

Ostatni szkielet tyranozaura, który trafił na aukcję, został sprzedany przez Sotheby's w 1997 roku za rekordową wówczas sumę 8,36 mln dolarów. Nabywcą było Muzeum Historii Naturalnej w Chicago przy wsparciu finansowym Disneya, McDonald's i innych firm oraz osób prywatnych.

źródło:

Zobacz więcej