RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd Turcji informował tylko o przypadkach koronawirusa z objawami

Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Turcji wyniosła w środę 8195 osób (fot. Murad Sezer/Reuters)

Turecki rząd nie informował o pełnej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a tylko o tych osobach, u których występowały objawy – wynika z wypowiedzi tamtejszego ministra zdrowia.

Koronawirus. Masowe testy antygenowe w Madrycie

Służby sanitarne Madrytu od poniedziałku przeprowadzają masowe testy antygenowe na obecność koronawirusa w strefach regionu stołecznego o...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak podała Agencja Reutera, oficjalna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji przez kilka tygodni rosła, w ostatnich dniach zaczęła jednak spadać. Politycy i lekarze wyrażali wątpliwości co do danych prezentowanych przez rząd. Twierdzili, że liczba przypadków jest w rzeczywistości znacznie wyższa.

Na cotygodniowej konferencji prasowej min. Fahrettin Koca powiedział, że liczba nowych „pacjentów” z Covid-19, których zdefiniował jako osoby z objawami choroby, jest ważniejsza niż liczba nowych „przypadków”, do której zaliczane są osoby niewykazujące symptomów.

– Nie wszystkie przypadki to pacjenci, ponieważ są tacy, którzy nie wykazują żadnych objawów, mimo że wyniki testów są pozytywne. Oni stanowią zdecydowaną większość – powiedział.

Tureckie ministerstwo zdrowia w lipcu zmieniło brzmienie komunikatów z udostępnianymi codziennie z danymi. Od 29 lipca odnotowywano dzienną liczbę nowych „pacjentów", podczas gdy wcześniej była mowa o dziennej liczbie nowych „przypadków".

Dokument udostępniony we wtorek przez parlamentarzystę opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Murata Emira rzekomo wykazał, że liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem 10 września wyniosła 29 377, podczas gdy ministerstwo zdrowia tego dnia informowało o 1512 nowych pacjentach.

źródło:

Zobacz więcej