RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Służby alarmują: Nie ustają cyberataki na ośrodki medyczne. Chodzi o szczepionkę

Hiszpańskie służby ustaliły, że w niektórych szpitalach i ośrodkach badawczych cyberprzestępstwa zostały dokonane z taką precyzją, że nie zostały odnotowane przez personel odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo (fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni)

Hiszpańskie służby specjalne spodziewają się, że w najbliższych tygodniach nastąpi eskalacja cyberataków na ośrodki medyczne i badawcze pracujące nad szczepionką przeciw Covid-19. Według nich za poprzednimi przestępstwami hakerów stoją m.in. Chiny i Rosja.

Debata Trump-Biden. Starli się między innymi o koronawirusa

Wyczekiwana pierwsza debata między Donaldem Trumpem i Joe Bidenem szybko przerodziła się w ostrą wymianę zdań między kandydatami, a nawet kłótnię....

zobacz więcej

Autorzy raportu Krajowego Centrum ds. Wywiadowczych (CNI), wyspecjalizowanego w obronie infrastruktury informatycznej, zauważają, że od kilku miesięcy rośnie liczba włamań do prywatnych komputerów osób, które pracują zdalnie. Dlatego ostrzegają jednostki badawcze przed przekazywaniem ważnych materiałów pracownikom wykonującym swoje obowiązki z domu.

Przestrogi służb pojawiają się ponad dwa tygodnie po innym raporcie CNI, według którego pochodzący z Chin hakerzy wykradli służbom medycznym Hiszpanii informacje dotyczące opracowywanej przez ten kraj szczepionki przeciwko Covid-19. Za częścią akcji miała stać również Rosja.

Pandemia. Pewne badanie może wskazać, którzy pacjenci są bardziej narażeni na zgon

Badanie stężenia pięciu substancji we krwi może pomóc lekarzom ocenić, czy pacjent z COVID-19 jest bardziej narażony na ciężki przebieg choroby i...

zobacz więcej

Hiszpańskie służby ustaliły, że w niektórych szpitalach i ośrodkach badawczych cyberprzestępstwa zostały dokonane z taką precyzją, że nie zostały odnotowane przez personel odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo. Dotyczy to m.in. jednostek naukowych w Barcelonie, Madrycie i Santiago de Compostela.

Działania podjęte przez hakerów polegały m.in. na kierowaniu na adresy mailowe lekarzy i pielęgniarek wiadomości, które w załączniku miały zawirusowany dokument. Po kilku dniach złośliwe oprogramowanie miało całkowicie zablokować działające w hiszpańskich szpitalach komputery.

Na początku września minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że do końca grudnia resort powinien zatwierdzić jedną z siedmiu szczepionek, nad którymi trwają już w tym kraju intensywne prace.

źródło:

Zobacz więcej