RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wody Polskie: W niedzielę zrzut ścieków do Wisły był największy

Deszcz, potem kolejna awaria i ścieki znów popłynęły do Wisły (fot. PAP/Leszek Szymański)

W ostatnią niedzielę doszło do największego dziennego zrzutu ścieków do Wisły – wynika z informacji Wód Polskich. Do rzeki trafiło 310 tysięcy m sześciennych fekaliów z burzynami – podano. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są transportowane do oczyszczalni „Czajka” jedną nitką tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Druga pozostaje wyłączona z powodu usterki jednej z pomp – podano.

„Rozbiórka całego systemu”. Trzaskowski ma plan naprawy kolektorów „Czajki”

Trzeba będzie dokonać rozbiórki całego starego systemu przesyłowego; później będziemy się zastanawiać, jak wykorzystać tunel – poinformował...

zobacz więcej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są transportowane do oczyszczalni „Czajka” jedną nitką tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Druga pozostaje wyłączona z powodu usterki jednej z pomp. Część nieczystości jest zrzucana do Wisły.

W niedzielę do Wisły również zrzucano ścieki, jednak powodem nie była awaria, lecz obfite opady deszczu. Rury odprowadzające nieczystości wraz z burzynami nie mogły przyjmować wszystkich ścieków.

Wody Polskie poinformowały, że w związku z kolejną awarią odbył się sztab kryzysowy zwołany przez miasto. „Diagnostyka została przeprowadzona, stwierdzono nieszczelność pompy. Wstępnie do czwartku urządzenie powinno zostać naprawione. Obecnie trwa montaż zespołu dwóch pomp awaryjnych w komorze. Jedna z nich jest już zatopiona i trwają prace nad jej podłączeniem. Druga pompa będzie montowana dziś od godz. 14.00. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, zespół awaryjny zacznie pompowanie w nocy lub jutro rano” – podała spółka.

Wylicza też, że do największego zrzutu ścieków doszło w niedzielę 27 września. Wówczas zrzut wynosił 310 tys. m3. „Ze względu na prognozowane w najbliższym czasie kolejne opady deszczu, spodziewane są również następne zrzuty” – podają Wody Polskie.

Ścieki znów leją się do Wisły. Znamy przyczynę

Do Wisły na wysokości oczyszczalni „Czajka” znów leją się ścieki. Tym razem nie wskutek bezpośredniej awarii, tylko przez obfite opady deszczu. –...

zobacz więcej

Szef Wód Przemysław Daca pisał na Twitterze, że do końca listopada MPWiK zamierza wybudować jedną nitkę pod dnem Wisły. „Jedna rura to średni przesył 140 000 m3 ścieków dziennie. Reszta trafi do Wisły. W niedziele było 310 000 m3” – zaznaczył.

Odniósł się też do informacji o znajdowanych w pobliżu miejsca zrzutu ścieków śniętych ryb. „MPWiK rzuca tezę, że mogło to być efektem kłusownictwa” – napisał Daca.

Do awarii sieci kanalizacyjnej w stolicy doszło 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu rzeki zdecydowano o budowie tymczasowego kolektora. Wojsko zbudowało na Wiśle most pontonowy, na którym ułożono rury ściekowe.

W sprawie awarii Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni „Czajka”, niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach.

Kolejne kłopoty Trzaskowskiego. „Ruchu społecznego Czajka nie będzie” [WIDEO]

Po kryzysie wokół awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” prezydent Warszawy poinformował o fatalnej sytuacji budżetowej miasta. Zapowiedział podwyżki...

zobacz więcej

Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Prokuratura ma ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu ewentualnie zawinił.

Minister Gróbarczyk zaznaczył, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Podkreślił też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, iż instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni „Czajka” jest bezpieczna i może być wykorzystywana. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały jego resortowi kontrolę instalacji.

źródło:
Zobacz więcej