RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbigniew Rau: Jeśli UE nie nałoży sankcji na Białoruś, możliwe sankcje narodowe

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i Péter Szijjártó minister spraw zagranicznych Węgier (fot. PAP/EPA/Lajos Soos)

Jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji na Białoruś, sąsiadujące z nią państwa Unii Europejskiej mogą rozważyć wprowadzenie sankcji narodowych – oświadczył szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z węgierskim odpowiednikiem.

Białoruś: Podczas protestów zatrzymano ok. 200 osób

Podczas demonstracji przeciwko Alaksandrowi Łukaszence białoruska policja zatrzymała około dwustu osób. Dziś mija 50. dzień protestów na Białorusi....

zobacz więcej

– Gdyby nie doszło do wprowadzenia takich sankcji – mówimy o sankcjach wymierzonych w poszczególnych funkcjonariuszy państwa białoruskiego - to kraje naszego regionu rozważą – myślę o sąsiadach Białorusi należących do UE – wprowadzenie sankcji narodowych – powiedział minister pytany o to po rozmowach z Peterem Szijjarto.

Polski minister wyraził jednak nadzieję, że sankcje unijne staną się faktem. Przypomniał, że ministrowie spraw zagranicznych UE już w końcu sierpnia zbudowali konsensus co do tego, że UE będzie dążyć do objęcia sankcjami funkcjonariuszy państwa białoruskiego, którzy są odpowiedzialni za fałszerstwa wyborcze lub za „brutalizację życia publicznego po przeprowadzeniu tych quasi-wyborów”.

Doszło – jak powiedział – do odłożenia tej sprawy ze względu na sprzeciw jednego z państw unijnych. – Ale mamy nadzieję, że konsensus tutaj dość szybko będzie osiągnięty na forum unijnym – powiedział Rau.

Chodzi o Cypr, który domaga się jednoczesnego wprowadzenia restrykcji przeciw Turcji z powodu nielegalnych wierceń, prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Białoruskie MSW publikuje apel „obywatela” do prezydenta: Parę strzałów w łeb i oprzytomnieją

Białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało w oficjalnym komunikacie, że w ostatnim czasie mieszkańcy Mińska masowo dzwonią na milicję,...

zobacz więcej

Odnosząc się do ewentualności sankcji unijnych przeciw Rosji w związku z otruciem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Rau podkreślił, że „nie ulega wątpliwości, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego była szokiem dla elit politycznych UE”.

– Na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii w przyszłości – wiemy, że w październiku – będziemy wracać (do tego), bo wymiar tego zdarzenia ma charakter naruszenia prawa międzynarodowego z zakresu posługiwania się bronią chemiczną – zapewnił minister.

Premier Węgier Viktor Orban w niedawnym wywiadzie dla Agencji Reutera wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna wycofać się z sankcji przeciwko Rosji. Pytany, czy Węgry poprą sankcje w związku ze sprawą Nawalnego, podkreślił jednak, że „z punktu widzenia Węgier nie widzimy powodu, dla którego powinniśmy to zrobić. Ale jeśli Unia Europejska będzie chciała to zainicjować, jesteśmy gotowi to rozważyć”.

źródło:

Zobacz więcej