RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziennikarz Paweł M. zatrzymany przez CBŚP

Mężczyzna ma być teraz przesłuchiwany (fot. CBŚP)

Do 15 lat więzienia grozi trojgu podejrzanym o próbę wyłudzenia od spółdzielni mleczarskiej 4 mln zł. Szantażyści mieli grozić firmie opublikowaniem materiału prasowego nt. rzekomych nieprawidłowości w firmie. Wśród podejrzanych jest dziennikarz Paweł M.

CBA zatrzymało wydawcę „Wprost” i „Do Rzeczy”

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie wyłudzenia prawie 29 mln zł na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury...

zobacz więcej

Prokurator Łukasz Stanke z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przekazał, że w związku z próbą szantażu firmy mleczarskiej zatrzymano w poniedziałek trzy osoby. Zatrzymań dokonali funkcjonariusze CBŚP.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące próby szantażu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu doprowadzenie spółdzielni mleczarskiej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4 mln zł. – Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia, bo sprawa dotyczy mienia znacznej wartości – dodał prokurator.

Prokurator potwierdził, że wśród trojga podejrzanych jest dziennikarz Paweł M. – Wykonywane są z nimi czynności procesowe, które będą kontynuowane we wtorek – powiedział.

O zatrzymaniu dziennikarza pierwszy napisał Cezary Gmyz, dziennikarz TVP. Oprócz Pawła M. mieli zostać zatrzymani też prawnik Marcin O. i Zuzanna C.-J. Gmyz przekazał portalowi tvp.info, że jedna z osób, która też powinna zostać zatrzymana, przebywa obecnie za granicą.

We wrześniu ub. roku, po opublikowaniu w internecie filmu przedstawiającego rzekome przerabianie dat ważności w hurtowni mleczarskiej, właściciel firmy powiadomił prokuraturę o próbie szantażu. – Zawiadomił, że od lipca ub. roku były wywierane na niego naciski, żeby zapłacił za niepublikowanie artykułu prasowego nt. rzekomych nieprawidłowości w spółdzielni mleczarskiej – wyjaśnił Stanke.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w dwóch wątkach: próby szantażu i rzekomego przerabiania dat ważności. Pod koniec kwietnia umorzono postępowanie w części dotyczącej antydatowania produktów mleczarskich „wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego”. Prokurator Stanke nie poinformował, czy i jakie środki zapobiegawcze wobec podejrzanych zamierzają zastosować śledczy.

Paweł M. to dziennikarz związany w przeszłości z „Warszawską Gazetą” i „Gazetą Finansową”. Jak przekazał w rozmowie z nami redaktor naczelny pisma Piotr Bachurski, M. nie pracuje w „Warszawskej Gazecie” od stycznia br. Bachurski poinformował też, że M. nie pracuje w „Gazecie Finansowej” od dwóch lat.

W przeszłości M. był skazany na 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata za działanie na niekorzyść Marcina P., szefa Amber Gold. Został uznany za winnego przyjęcia od niego 4 tys. zł.

Jest znany m.in. z prowokacji z udziałem sędziego Ryszarda Milewskiego.

źródło:
Zobacz więcej