RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjska okupacja Krymu: jest zielone światło dla rozszerzenia sankcji

Most nad Cieśniną Kerczeńską (fot. Shutterstock/Budilnikov Yuriy)

Jest zielone światło ambasadorów z unijnych krajów dla rozszerzenia sankcji wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z okupowanym Krymem – informuje Polskie Radio.

Wojna o wodę? Rosja znów może uderzyć

Mieszkańcy Krymu modlą się o deszcz. Przez ostatnie pół roku z nieba nie spadło prawie nic. Niektórzy rysują apokaliptyczną wizję pustynnego...

zobacz więcej

Dziś została uruchomiona procedura pisemna i jeśli żaden kraj nie zgłosi sprzeciwu, a jest to mało prawdopodobne, skoro wszystkie państwa dały zielone światło dla rozpoczęcia procedury, to sankcje zostaną ostatecznie zatwierdzone. Oczekuje się, że nastąpi to 1 października.

Z Polskiego Radia wynika, że na czarną listę zostaną wpisane kolejne cztery firmy, które uczestniczyły w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Półwyspem Krymskim.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów finansowych tych firm na terenie Unii Europejskiej. Jest też zakaz udostępniania im funduszy przez obywateli i przedsiębiorstwa ze Wspólnoty. Restrykcjami zostaną też objęte dwie osoby, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane pieniądze w europejskich bankach.

Za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy Wspólnota objęła restrykcjami do tej pory 44 firmy i 175 osób. W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Unia Europejska nałożyła też sankcje gospodarcze. Te obecne, przedłużone przed wakacjami, obowiązują do końca stycznia.

Największe rosyjskie banki i firmy naftowe nadal mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też jest sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązuje także embargo na dostawy broni.

źródło:
Zobacz więcej