RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaże przedwyborcze: Biden przed Trumpem

Republikanie liczą, że wyborcy Trumpa są w sondażach niedoszacowani (fot. Forum/Reuters/MARK MAKELA; Forum/Zuma Press/ Erin Scott)

Na nieco ponad miesiąc przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w sondażach prowadzi Demokrata Joe Biden. Komentatorzy tradycyjnie przypominają, że w 2016 r., kandydat Republikanów Donald Trump też nie był faworytem i w badaniach sondażowych przegrywał z Hillary Clinton.

Biden zaatakował Trumpa. „Nie zatrzyma przemocy”

Prezydent Donald Trump „nie zatrzyma przemocy”, a za jego rządów kryzysy „wciąż się mnożą” – ocenił w poniedziałek kandydat Demokratów w...

zobacz więcej

6,7 – tyle punktów procentowych przewagi ma pod koniec września Biden nad Trumpem według zliczającego średnią ogólnokrajowych sondaży portalu RealClearPolitics. Różnica ta nie wykazuje w ostatnich tygodniach większych wahań i jest o ok. 3 pkt procentowe większa niż ta, jaką utrzymywała na miesiąc przed wyborami w 2016 r. ówczesna kandydatka Demokratów Hillary Clinton.

Sondaże ogólnokrajowe nie są jednak w USA tak optymalnym narzędziem jak w krajach europejskich, gdyż amerykańskiego prezydenta nie wybiera się w głosowaniu powszechnym. Przed czterema laty Clinton uzyskała blisko 3 mln głosów więcej, ale w wyborach niespodziewanie poległa. Przyczyną była porażka w kilku kluczowych wahających się stanach, w tym w Pensylwanii i na Florydzie. Finalnie więcej głosów stanowych elektorów uzyskał Trump (304 do 227).

W amerykańskim procesie wyborczym to właśnie elektorzy ostatecznie wybierają prezydenta. Każdy stan ma przypisaną ich określoną liczbę, zależną od ludności. Chociaż nie wymaga tego ani konstytucja USA, ani prawo federalne, elektorzy wyłaniają przywódcę państwa w oparciu o rezultaty wyborów powszechnych w ich stanach. By wygrać, trzeba mieć poparcie minimum 270.

Nagła zmiana w sondażach przedwyborczych. Ekspert wyjaśnia, co dzieje się w USA

Wyraźnie wzrosła grupa zwolenników Donalda Trumpa wśród społeczności czarnoskórej i hiszpańskojęzycznej – zauważyły amerykańskie media. Prezydent...

zobacz więcej

Jak więc przedstawiają się sondaże w kluczowych w tym roku stanach? W większości korzystnie dla Bidena. Wynika z nich, że Demokraci mają spore szanse na odbicie Republikanom Arizony, Wisconsin i Michigan.

Biden prowadzi też w zapewniającej 20 głosów elektorskich Pensylwanii, w której się urodził. Na Florydzie z 29 głosami elektorskimi toczy się zacięta batalia – Demokratom mocno pomaga w niej miliarder Michael Bloomberg. Były burmistrz Nowego Jorku przepadł w prawyborach tej partii, ale przekazał 100 mln dolarów na kampanię Bidena na Florydzie.

W 2016 r. Trump zwyciężył i na Florydzie i na Pensylwanii. Przewaga Republikanów topnieje w Georgii i w Teksasie, dotychczas bastionach GOP. Ani tu, ani tu RealClearPolitics nie przyznaje wygranej Bidenowi.

Republikanie liczą jednak, że podobnie, jak w 2016 r., wyborcy Trumpa są w sondażach niedoszacowani. Potwierdzają to badania firmy marketingowej CloudResearch. Wynika z nich, że Republikanie i niezależni wyborcy ponad dwukrotnie częściej niż Demokraci ukrywają przed ankieterami swoje prawdziwe polityczne przekonania.

źródło:

Zobacz więcej