RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory burmistrza: tydzień temu zmarł na Covid-19, ale i tak zdobył 65 proc. głosów

Mieszkańcy zademonstrowali uznanie dla zmarłego burmistrza (fot. Shuttrestock/roibu)

Po raz trzeci wybory burmistrza gminy Deveselu na południu Rumunii wygrał Ion Aliman, polityk przez lata związany z socjaldemokratyczną partią PSD. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kilkanaście dni wcześniej 57-latek zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Zdobył blisko 65 proc. głosów.

Krwawa niedziela na Kaukazie. Co zrobią Rosja i Turcja?

W niedzielę Azerbejdżan rozpoczął szeroko zakrojoną ofensywę na pozycje armeńskie, na co Armenia odpowiedziała powszechną mobilizacją. Obie strony...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Aliman zmarł 17 września na skutek Covid-19. Cierpiał na liczne schorzenia, m.in. cukrzycę, chorą wątrobę, a kilka lat temu przeszedł także przeszczep nerki. Po raz pierwszy objął fotel burmistrza Deveselu w 2014 roku. Cztery lata później zdobył pierwszą reelekcję.

Nazwisko polityka zostało jednak na kartach do głosowania – rumuńskie prawo zakłada taką możliwość, jeśli śmierć nastąpiła już po ich wydrukowaniu.

W niedzielę mieszkańcy Deveselu poszli do urn. Po przeliczeniu 1,6 tys. oddanych głosów okazało się, że wybory wygrał ponownie… Ion Aliman. Nieżyjący burmistrz zdobył 1020 (prawie 65 proc.) głosów poparcia.

Rumuńskie media podają, że mieszkańcy w ten sposób zamanifestowali swoje uznanie dla zmarłego burmistrza. Teraz wybory w Deveselu zostaną powtórzone.

Koronawirus. Nie żyje wicepremier Uzbekistanu

W wieku 56 lat na skutek powikłań po zakażeniu koronawirusem zmarł wicepremier Uzbekistanu Uktam Barnojew – poinformował w niedzielę rząd w...

zobacz więcej

Z ogólnokrajowych sondaży exit poll wynika, że to rządzący w Rumunii liberałowie wyłonili się jako wiodąca partia w niedzielnych wyborach samorządowych, w tym w stolicy – Bukareszcie, zwiększając swe szanse na utworzenie kolejnego rządu po wyborach parlamentarnych 6 grudnia.

W wyborach na urząd mera Bukaresztu zwyciężył, według sondaży, Nicusor Dan. Dan, 50-letni matematyk i obrońca dziedzictwa architektonicznego, wspierany przez PNL i centroprawicową partię USR-Plus, uzyskał 47 proc. głosów; jego rywalka, obecna mer Bukaresztu Gabriela Firea (PSD), uzyskała 39 proc. głosów – podała sondażownia CURS-Avangarde.

Rumunia znajduje się na 30. miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii odnotowano tam już ponad 122,6 tys. przypadków Covid-19; zmarło niespełna 10 tys. zakażonych.

źródło:
Zobacz więcej