RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Planowali zamachy w Polsce, werbowali konwertytów. Tadżykowie deportowani

Grupie przyglądano się od miesięcy (fot. PAP/Radek Pietruszka; Idrees Abbas/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Po śledztwie ABW z Polski deportowano obywateli Tadżykistanu, którzy mogli prowadzić działanie o charakterze terrorystycznym – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Kontrwywiad cywilny stwierdził, że mężczyźni byli związani z tzw. Państwem Islamskim. Mieli inspirować ustalonych obywateli Polski oraz Ukrainy do przeprowadzania zamachów terrorystycznych na obszarze naszego kraju.

Ujawniamy operacje ABW. Zatrzymania i wydalenia z kraju, czyli walka z terroryzmem

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ostatnim czasie dokonali szeregu działań dotyczących cudzoziemców, którzy zagrażali...

zobacz więcej

Chodzi o grupę, którą służby rozpracowywały od wielu miesięcy. O zatrzymaniu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i ABW czterech obywateli Tadżykistanu głośno było na początku maja tego roku.

Piątego członka tej grupy zatrzymano pod koniec czerwca w wyniku międzynarodowej współpracy służb kontrterrorystycznych. Mężczyzna zbiegł z Polski w grudniu 2019 r. ABW ustaliła, że planował wyjazd do Syrii w celu wzięcia udziału w dżihadzie oraz kontaktował się z członkiem powiązanej z Al-Kaidą organizacji terrorystycznej.

Według ustaleń śledczych grupa werbowała konwertytów na Islam do tego, by na terenie Polski przeprowadzali zamachy terrorystyczne. Służby dowodzą związku Tadżyków z organizacją terrorystyczną tzw. Państwem Islamskim. Z materiałów śledztwa wynika, że Agencja ustaliła hierarchię, skład grupy i cele ich działania. W grudniu 2019 r. w mieszkaniu zajmowanym przez głównego figuranta sprawy dokonano przeszukań.

Z naszych informacji wynika, że już na początku kwietnia tego roku szef ABW wnioskował do ministra spraw wewnętrznych, by wydał decyzję o zobowiązaniu pięciu Tadżyków do powrotu do kraju ojczystego i zakazie ich ponownego wjazdu na terytorium RP oraz innych państw strefy Schengen. Miesiąc później taką decyzję wydano.

Taki zakaz obowiązuje przez pięć lat. Trzech spośród nich zostało wpisanych do „wykazu osób niepożądanych na terytorium RP”. Wobec dwóch pozostałych obywateli Tadżykistanu wykonanie decyzji o wydaleniu zostało wstrzymane z uwagi na odwołanie złożone przez ich pełnomocnika do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Na początku września troje Tadżyków zostało deportowanych do kraju pochodzenia.

źródło:
Zobacz więcej