RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przywódca Górskiego Karabachu: Straciliśmy część terytorium

Kadr z materiału wideo opublikowanego przez Armię Obronną Górskiego Karabachu pokazujacego zniszczony w walkach sprzęt wojskowy(fot. PAP/EPA/NKR DEFENSE ARMY / HANDOUT )

Przywódca Górskiego Karabachu Arajik Harutiunian potwierdził w niedzielę, że wojska Azerbejdżanu w wyniku nowych walk przejęły część terytorium enklawy. Poinformował również, że zarówno wśród cywilów, jak i personelu wojskowego są zabici i ranni.

Konflikt o Górski Karabach. Są informacje o rannych i ofiarach śmiertelnych

W walkach z siłami Azerbejdżanu w Górskim Karabachu zginęło w niedzielę 16 Ormian, a ponad 100 zostało rannych – poinformował Artur Sarkisjan,...

zobacz więcej

Armeńskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że sprawdza doniesienia o tym, że po stronie sił Azerbejdżanu w Górskim Karabachu walczyli także bojownicy z Syrii.

Hikmen Hadżijew, doradca polityczny prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, ocenił te informacje, pochodzące od Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii jako „nonsensowne”.

Z wypowiedzi przedstawicieli władz Azerbejdżanu, Armenii i Górskiego Karabachu wynika, że co najmniej 16 żołnierzy i kilku cywilów poniosło śmierć w niedzielnych walkach wojsk azerbejdżańskich i armeńskich. Jak pisze Reuters, były to najcięższe od 2016 roku starcia pomiędzy siłami obu krajów, które ponownie wzbudziły obawy o stabilność na Kaukazie Południowym – korytarzu dla rurociągów transportujących ropę i gaz na rynki światowe.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w niedzielę Azerbejdżan i wspierane przez Armenię separatystyczne siły Górskiego Karabachu do „natychmiastowego zaprzestania walk, zaangażowanie się w deeskalację napięcia i szybki powrót do negocjacji” – czytamy w komunikacie, który wydał rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

Guterres zamierza spotkać się z premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Alijewem.

źródło:

Zobacz więcej