RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katastrofa samolotu na Ukrainie. Ocalały kadet mówi, jak udało mu się przeżyć

Ocalały Wiaczesław Zołoczewski w szpitalu (fot. Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS; fot. Twitter / BNO News)

20-letni Wiaczesław Zołoczewski, który przeżył katastrofę samolotu wojskowego Antonow An-26 powiedział, że gdy wybuchł pożar, znalazł się w części maszyny, która została przykryta inną częścią samolotu. W ten sposób zdołał uchronić się przed ogniem – przekazał dziennikarzom Oleksij Kuczer, dyrektor administracyjny obwodu charkowskiego, który rozmawiał z ocalałym kadetem w szpitalu.

Zginęło 26 osób, są cztery wersje katastrofy. Trwa śledztwo

Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy poinformowało w niedzielę o zakończeniu prac ratowników na miejscu piątkowej katastrofy An-26 w obwodzie...

zobacz więcej

Kuczer poinformował, że ocalały kadet zdał już relację śledczym. Wynika z niej, że Zołoczewskiemu udało się wyskoczyć z płonącego samolotu. Następnie kadet próbował jeszcze ratować swojego kolegę, którego objęły płomienie. Był nim zmarły w szpitalu Mikołaj Mikitchenko.

– Podczas rozmowy ocalały kadet podkreślił, że wszystko działo się jak w grze komputerowej: kiedy odzyskał przytomność, zobaczył, że jego kolega się pali. Próbował ugasić na nim płomienie. Mikołaj Mikitchenko trafił do szpitala i niestety w sobotę zmarł – przekazał Kuczer.

Poinformował także w jakim stanie znajduje się ocalały kadet. – Biorąc pod uwagę psychikę, lekarze mówią, że jego stan jest średnio ciężki, ale biorąc pod uwagę stan fizyczny, jest w dość zadowalającym stanie – powiedział. Jak pisze Ukrinform, Kuczer przekazał także, że z wraku wydobyto już czarne skrzynki.

Do katastrofy samolotu AN-26 pod miastem Czuhujiw doszło w piątek ok. godz. 20.50 czasu lokalnego. Maszyna znajdowała się wówczas ok. dwa km od lotniska wojskowego.

Samolotem leciało 20 słuchaczy Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy i siedmiu oficerów. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu. Lot był szkoleniowy.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że badane są cztery wersje katastrofy: niesprawność techniczna, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

Ukraiński minister obrony Andrij Taran przypuszcza, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię. Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

źródło:
Zobacz więcej