RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy rekonstrukcja rządu? Jest możliwy termin

Według nieoficjalnych informacji do kolejnego spotkania kierownictwa PiS ma dojść w poniedziałek (fot. PAP /Wojciech Olkuśnik)

Na poniedziałkowe popołudnie zaplanowane jest spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, m.in. w sprawie ostatecznych decyzji dotyczących zmian w rządzie; możliwe, że dojdzie do nich w najbliższym tygodniu – wynika z informacji PAP ze źródeł w kierownictwie PiS oraz z otoczenia premiera.

Kaczyński, Morawiecki, Ziobro i Gowin. Wspólne oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy

Chciałem podziękować naszym kolegom i powiedzieć, że się bardzo, bardzo cieszę. Przed nami dobra przyszłość – powiedział prezes PiS Jarosław...

zobacz więcej

– Umowa koalicyjna już podpisana, więc teraz możemy zrobić kolejny krok i przeprowadzić zapowiadaną rekonstrukcję rządu. W poniedziałek na godz. 17 zaplanowane jest spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego, które ma przedyskutować bieżącą sytuację. Dalsze działania już po podpisaniu porozumienia oraz kwestie rekonstrukcji rządu – powiedział PAP polityk z kierownictwa PiS.

Z kolei źródło zbliżone do rządu przekazało PAP, że podczas spotkania kierownictwa partii „zostanie ustalony harmonogram powoływania rządu i zatwierdzony ostateczny skład Rady Ministrów”. – Jest duże prawdopodobieństwo, że do rekonstrukcji dojdzie w najbliższym tygodniu – podkreśla źródło.

– W czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki będzie przybywał z wizytą w Brukseli na szczycie UE. Możliwe więc, że w środę mogłoby już się odbyć powołanie – oceniło w rozmowie z PAP źródło w PiS.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia – Jarosław Gowin i Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę nową umowę koalicyjną. Obecny był również premier Mateusz Morawiecki. – Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski – mówił Kaczyński przed podpisaniem dokumentu.

Gowin o rekonstrukcji rządu: Porozumienie będzie odpowiedzialne za gospodarkę

Przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin powiedział w TVP Info, że po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej prawica w Polsce jest ponownie w pełni...

zobacz więcej

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana przez PAP o zapisy, jakie znalazły się w podpisanym porozumieniu powiedziała, że przewidują one „wolę dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy”. – Umowa zawiera deklarację realizacji koalicyjnego programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów. Zawiera też ustalenia dotyczące działań na przyszłość, m.in. zapowiadanej przez nas jesiennej ofensywy programowej – dodała.

Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, a także reformę mediów. Czerwińska poinformowała, że w umowie znalazła się kwestia wspólnych konsultacji pomysłów legislacyjnych.

Według nieoficjalnych informacji PAP, w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw, obecnie jest ich 20, ma zostać zmniejszona do 14; część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier. Prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej