RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Okropny przypadek, który nie powinien był się wydarzyć”. Korea Płn. zapewnia, że wyda ciało urzędnika

Południowokoreański patrolowy statek rybacki, zakotwiczony w pobliżu faktycznej międzykoreańskiej granicy morskiej na Morzu Żółtym (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Korea Północna wyda ciało południowokoreańskiego urzędnika zastrzelonego przez żołnierzy północnokoreańskich, jeśli tylko zostanie odnalezione podczas operacji poszukiwawczej – poinformowały w niedzielę północnokoreańskie media państwowe.

Kim Dzong Un nie zwykł przepraszać. Teraz to zrobił

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przeprosił i wyraził żal z powodu zastrzelenia urzędnika z Korei Płd. przez północnokoreańskich żołnierzy....

zobacz więcej

Władze w Pjongjangu ostrzegły jednocześnie Koreę Południową przed skierowaniem jakichkolwiek okrętów wojennych na wody terytorialne Korei Północnej.

W swoim niedzielnym raporcie państwowa agencja prasowa KCNA nazwała zastrzelenie urzędnika z Korei Południowe „okropnym przypadkiem, który nie powinien był się wydarzyć”, ale ostrzegła, że operacje morskie Korei Południowej w pobliżu miejsca zdarzenia grożą eskalacją napięć.

Południowokoreański urzędnik nadzoru łowisk, który zaginął w tym tygodniu w czasie patrolu w pobliżu morskiej granicy między oboma państwami, został zastrzelony przez północnokoreańskich żołnierzy.

Żołnierze oddali do niego ponad 10 strzałów z odległości 40–50 metrów, zgodnie z właściwymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa morskiego – wynika z przekazanych ustaleń.

Według Korei Płn. ciała mężczyzny nie znaleziono, a „unoszący się na wodzie materiał” został spalony zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania pandemii Covid–19. Zaprzeczono informacjom podawanym wcześniej przez wojsko Korei Płd., że spalono zwłoki urzędnika.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In określił w czwartek zastrzelenie urzędnika jako „szokujące” i „niewybaczalne”. Resort obrony w Seulu nazwał to „aktem brutalności” i wezwał Pjongjang do wyjaśnienia sprawy oraz ukarania winnych.

W piątek żal z powodu zastrzelenia urzędnika z Korei Południowej przez północnokoreańskich żołnierzy wyraził przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

źródło:

Zobacz więcej