RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy przewodniczący klubu KO. Czy o tych wpadkach Tomczyk wolałby zapomnieć?

Cezary Tomczyk podczas śpiewania hymnu w Sejmie (fot. TVP)

Poseł Cezary Tomczyk został wybrany w piątek na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Kim jest polityk, który zastąpił na tym stanowisku lidera PO Borysa Budkę?

Tomczyk zaśpiewał hymn w Sejmie. „Tekst kolejnych zwrotek musiał sprawdzać na smartfonie”

– PO zachowała się triumfalnie i wykorzystała hymn narodowy, żeby podkreślić swój triumfalizm – powiedział w programie „Minęła 20” Krzysztof Bosak...

zobacz więcej

36-letni Cezary Tomczyk jest posłem czwartą kadencję, od 2007 r. W 2006 r. został wybrany z listy Platformy Obywatelskiej na radnego Sieradza.

W przeszłości był m.in. sekretarzem stanu w kancelarii premiera i rzecznikiem rządu Ewy Kopacz, a ostatnio – szefem sztabu ubiegającego się o urząd prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego.

W listopadzie 2016 r. został powołany na stanowisko wiceministra obrony narodowej w utworzonym przez PO gabinecie cieni. W Platformie uchodzi za bliskiego współpracownika prezydenta Warszawy i lidera PO Borysa Budki.

W ciągu ostatnich kilku lat było o nim głośno za sprawą jego zachowań i medialnych wypowiedzi.

W 2015 r. stwierdził na antenie radia RMF, że nasz kraj jest przygotowany na przyjęcie każdej liczby uchodźców.

Cztery lata później Tomczyk złożył w Sejmie „wniosek formalny” o wspólne odśpiewanie hymnu. Stało się to chwilę po tym, jak do posłów dotarła informacja, że na marszałka Senatu został wybrany przedstawiciel opozycji, Tomasz Grodzki. – Mniej ważne było to, że poseł Tomczyk fałszował, bo nie każdy musi umieć śpiewać. Mnie bardziej raziło to, że tekst kolejnych zwrotek musi sprawdzać na smartfonie – skomentował wtedy tamto wydarzenie na antenie TVP Info Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

„W demokratycznym kraju to nie powinno się zdarzyć”. Tomczyk stanie przed Komisją Etyki Poselskiej

– Coś, co w demokratycznym państwie prawa w ogóle nie powinno mieć miejsca. Nie powinno się atakować dziennikarza jakiejkolwiek stacji, bez względu...

zobacz więcej

W połowie czerwca 2020 r. Tomczyk udzielił wymijającej odpowiedzi na pytanie dziennikarza Radia Plus, kto wchodzi w skład sztabu Rafała Trzaskowskiego.

– Jestem jego szefem (sztabu Rafała Trzaskowskiego – red.), ale chcemy, żeby sztab pozostał w cieniu, w związku z tym staramy się mówić o nim jak najmniej – mówił Tomczyk.

Dopytywany, kto znajdzie się w składzie sztabu odparł, że są to „znakomitość nr 1, znakomitość nr 2 i znakomitość nr 3”.

Pomimo dalszych próśb dziennikarza o wskazanie konkretnych osób, Tomczyk wciąż unikał odpowiedzi na pytanie.

Głośno o Tomczyku było także na marszu Trzaskowskiego w Warszawie. „Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości” – wrzeszczał przez megafon do dziennikarza tvp.info. Tomczyk tłumaczył potem w Radiu Plus, że robił to „ze względów bezpieczeństwa”.

Szczeciński radny Dariusz Matecki złożył wówczas wniosek ws. zachowania Tomczyka do RPO; inicjatywę rozpatrzenia tej sprawy podjęła także Komisja Etyki Poselskiej.

W podobnym czasie oburzenie internautów wzbudził wpis Tomczyka skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. „Pana prawdziwy Mistrz przegrał wybory w 2010 roku. Dziś ciągle jest za Panem” – napisał na Twitterze Tomczyk. Rok 2010 został zapamiętany przede wszystkim jako rok katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Na jego autorytet wielokrotnie powoływał się prezydent Duda. W lipcu poseł PO zamieścił na Twitterze zdjęcie kobiety, która trzyma kartkę z kropkami: „***** ***”, co w retoryce środowisk hejtujących rząd oznacza: „J***ć PiS”.

źródło:
Zobacz więcej