RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spalona szkoła w Lublińcu. Wiadomo, kiedy dzieci w wrócą na zajęcia

Ogień pojawił się w czwartek po godz. 6.30 na poddaszu szkoły (fot. TVP INFO)

– Do zniszczonego w wyniku pożaru Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu (woj. śląskie) dzieci wrócą najpóźniej 5 października – poinformowała w sobotę pełniąca obowiązki dyrektora tej placówki Joanna Kierach.

Płonie szkoła podstawowa w Lublińcu [WIDEO]

Nikt nie ucierpiał w pożarze poddasza przyklasztornej Szkoły Podstawowej im. Edyty Stein w Lublińcu (Śląskie). Ogień został opanowany, dogaszanie...

zobacz więcej

Ogień pojawił się w czwartek po godz. 6.30 na poddaszu szkoły, będącej częścią kompleksu, obejmującego również kościół Misjonarzy Oblatów. Ze względu na wczesną porę w budynku nie było jeszcze dzieci, a jedynie troje pracowników. Nikt nie ucierpiał. Trwa szacowanie strat.

W najbliższych dniach uczniowie nie będą mieli zajęć, korzystając z tzw. dni dyrektorskich – kilku wolnych dni w roku szkolnym, których termin mogą sami wyznaczać dyrektorzy szkół. Dyrektor Kierach zaznaczyła, że być może dzieci będą nadrabiać stracone dni nauki, przychodząc na zajęcia w soboty.

W efekcie pożaru i akcji gaśniczej zniszczona zostało ok. połowa pomieszczeń, z których korzystała dotąd szkoła. Od czwartku 259 uczniów szkoły nie miało zajęć. – Myślę, że powrót dzieci do szkoły nastąpi najpóźniej w przyszły poniedziałek, 5 października – powiedziała dyrektor placówki.

Pożar chlewni. Strażacy wyprowadzili z płonących budynków 170 zwierząt

Czternaście jednostek straży pożarnej walczy z pożarem chlewni i stodoły w Rywałdzie (woj. pomorskie). Ratownicy wyprowadzili z płonących budynków...

zobacz więcej

Miasto zaproponowało prowadzącemu szkołę stowarzyszeniu nieodpłatne użyczenie nieużywanego obecnie budynku starej, miejskiej szkoły.

– Przeprowadziliśmy oględziny, ten budynek oczywiście wymaga pewnych prac remontowych, miasto zadeklarowało pomoc w tym zakresie. Wydaje się jednak, że najszybciej uda nam się powrócić do normalnej pracy, jeśli wykorzystamy te pomieszczenia naszej dotychczasowej siedziby, które nie ucierpiały w wyniku pożaru, oraz parterowe pomieszczenia przedszkola, znajdującego się w innej części tego samego kompleksu, należącego do misjonarzy oblatów – powiedziała Joanna Kierach.

Przedszkolaki miałyby wówczas zajęcia na pierwszym piętrze, a uczniowie na parterze, co spełnia standardy reżimu sanitarnego, koniecznego w związku z trwającą epidemią.

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu wszczęła już śledztwo w sprawie spowodowania pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach. Jak poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek, wstępne oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa nie wskazały śladów podpalenia. Na tym etapie śledztwa za prawdopodobną przyczynę pożaru uznaje się awarię instalacji elektrycznej.

źródło:

Zobacz więcej