RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Producent motocykli Harley-Davidson wycofuje się z Indii

Harley-Davidson przegrał rywalizację z indyjskimi producentami tańszych motocykli oraz z wysokimi cłami (fot. Pixabay/salvorubino)

Amerykańska firma Harley-Davidson ogłosiła w czwartek wycofanie się z największego rynku motocyklowego na świecie. W piątek rozpoczęła redukcję personelu. Harley-Davidson przegrał rywalizację z indyjskimi producentami tańszych motocykli oraz z wysokimi cłami - piszą media.

Trump znowu krytykuje Harleya i daje za przykład Foxconn

Donald Trump po raz kolejny skrytykował firmę Harley-Davidson za plan przeniesienia części produkcji za granicę. Prezydent Stanów Zjednoczonych...

zobacz więcej

Agencja PTI informuje, że tylko w salonach Harleya-Davidsona pracę straci 2 tys. osób. Amerykanie ogłosili również zamknięcie fabryki w Bawal, w północnoindyjskim stanie Harjana.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez PTI Harley-Davidson nie mógł konkurować z producentami tańszych, rodzimych motocykli oraz wysokimi cłami nałożonymi przez Indie.

O redukcję taryf celnych mocno zabiegał prezydent USA podczas ostatniej wizyty w Indiach. Donald Trump rywalizuje z Demokratami o wyborców w stanie Wisconsin, gdzie produkowane są motocykle Harleya-Davidsona. Podczas negocjacji handlowych nazwał cła na motocykle „nie do zaakceptowania”, a Indie ochrzcił mianem „króla taryf”.

Obniżka cła o połowę, po lutowej wizycie Trumpa w Indiach, jednak nie pomogła amerykańskiej firmie. W kraju, gdzie co roku ludzie kupują 17 mln motocykli i skuterów, Harley-Davidson sprzedawał średnio tylko 3 tys. sztuk.

Amerykańskie motocykle od dawna były kartą przetargową w negocjacjach handlowych. Indie, w zamian za dostęp owoców mango na rynek amerykański, w 2007 r. złagodziły normy emisyjne dla motocykli. Wkrótce Harley-Davidson zdecydował się na budowę fabryki w stanie Harjana. Fabryka, która ruszyła w 2011 r., była wtedy dopiero drugim na świecie zakładem produkcyjnym firmy poza USA.

Amerykański producent podzielił los kilku innych światowych marek w tym kraju. General Motors i MAN też wycofały się z Indii, a Toyota we wrześniu br. ogłosiła zawieszenie ekspansji z powodu zbyt wysokich podatków.

źródło:

Zobacz więcej