RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest nowy przewodniczący klubu KO

Cezary Tomczyk (fot. portal tvp.info)

Poseł Cezary Tomczyk został wybrany na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Zdecydowanie pokonał kontrkandydatkę, posłankę Urszulę Augustyn.

Wybór szefa klubu KO. „Agresywni kandydaci, a ludzie nie chcą wojny” [WIDEO]

Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha, Sławomir Neumann i Cezary Tomczyk to prawdopodobni kandydaci na szefa klubu parlamentarnego KO. – Jedyny ich...

zobacz więcej

Na Tomczyka głosowało 115 parlamentarzystów KO, na Augustyn - 56. Podczas głosowania oddany został też jeden głos nieważny.

Na start ostatecznie nie zdecydowali się posłowie: Sławomir Neumann i Arkadiusz Myrcha, którzy poparli kandydaturę Augustyn.

36-letni Tomczyk jest posłem czwartą kadencję; w przeszłości był m.in. rzecznikiem rządu Ewy Kopacz, a ostatnio – szefem sztabu Rafała Trzaskowskiego. W Platformie uchodzi za bliskiego współpracownika prezydenta Warszawy i lidera Platformy Borysa Budki.

Nieoficjalnie wiadomo, że jego kandydaturę wsparli też parlamentarzyści wywodzący się z ugrupowań koalicyjnych PO: Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych. Tomczyka miała też poprzeć większość senatorów.

Kandydaturę Cezarego Tomczyka podczas piątkowych obrad klubu Koalicji Obywatelskiej zgłosiła posłanka Izabela Leszczyna, która ma być jego zastępcą ds. legislacyjnych. Urszulę Augustyn rekomendowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tomczyk zaprasza Augustyn do współpracy

Po ogłoszeniu wyników wyborów przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej nowy przewodniczący Cezary Tomczyk wystąpił w piątek wieczorem na briefingu ze swoim poprzednikiem Borysem Budką, kontrkandydatką Urszulą Augustyn i grupą posłów.

Cezary Tomczyk podkreślał, że spory klub pozostawia za sobą. – Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Koalicja Obywatelska jest jedynym projektem, który realnie może przeciwstawić się temu, co dzieje się w Polsce, jest też wielką nadzieją na przyszłość, projektem, który należy pielęgnować i rozwijać - mówił.

Podziękował za oddane na niego głosy i zaznaczył, że kierowanie klubem to duże wyzwanie. – Wychodzimy z tej wewnętrznej rywalizacji wzmocnieni – przekonywał.

Zapowiedział, że zamierza zaprosić do współpracy Urszulę Augustyn. – Już nie będzie spraw wewnętrznych i już nie będzie zgody na to, by sprawy wewnętrzne zabierały nam energię do działania – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej