RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katowicki klub sportowy pod lupą CBA. Zatrzymano sześć osób

Przeszukano mieszkania zatrzymanych osób (fot. CBA, zdjęcie ilustracyjne)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób w śledztwie dotyczącym funkcjonowania jednego z klubów sportowych z Katowic. W postępowaniu badano nierzetelne faktury VAT, na łączną kwotę blisko 29 mln zł – poinformował portal tvp.info wydział komunikacji społecznej CBA.

Afera kopertowa. CBA weszło do szpitala w Szczecinie, przeszukania w kilkudziesięciu miejscach

Prawie setka agentów CBA prowadzi przeszukania w kilkudziesięciu lokalizacjach, w tym w szczecińskim szpitalu wojewódzkim – ustalił portal...

zobacz więcej

Zatrzymań dokonali funkcjonariusze Biura w Katowicach. Zatrzymani to przedsiębiorca oraz pięciu przedstawicieli podmiotów z terenu województwa śląskiego.

Jak poinformowało nas CBA, ze zgromadzonego materiału wynika, że od stycznia 2012 roku do lipca 2019 roku osoby te przyjęły co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT na łączną kwotę 29 mln zł.

„Faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a dotyczyły fikcyjnej sprzedaży między innymi usług reklamowych i zostały wykorzystane do bezpodstawnego obniżenia podatku VAT. W sprawie doszło do narażenia na uszczuplenie podatku VAT na łączną kwotę ponad 5 milionów złotych” – wskazuje Biuro.

Przestępcza działalność ma związek z funkcjonowaniem jednego z katowickich klubów sportowych. Przeszukane zostały miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz zabezpieczone majątki, mogące podlegać zajęciu na poczet przyszłych kar i grzywien.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty związane z przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT, wprowadzaniem ich do obrotu gospodarczego oraz praniem brudnych pieniędzy. Wobec pięciu osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wcześniej w tej przedstawiono już zarzuty jednej osobie.

źródło:
Zobacz więcej