RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski: prezydent oczekuje od koalicji rządowej spokoju, stabilności i skuteczności

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Piotr Nowak)

Prezydent Andrzej Duda oczekuje od koalicji rządowej spokoju, stabilności i skuteczności w reformowaniu państwa – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według niego wejście Jarosława Kaczyńskiego do Rady Ministrów jest szansą na stabilne i skuteczne rządy.

„W polityce ważna jest lojalność”. Fogiel komentuje napięcia w Zjednoczonej Prawicy

Niestety, dochodziło do zdarzeń, które sprawiały, że co najmniej pojawiały się wątpliwości, czy współpraca jest możliwa, czy koalicjant zachowuje...

zobacz więcej

Szczerski pytany w Programie 1 Polskiego Radia, jak prezydent ocenia sytuację w koalicji rządowej powiedział, że Andrzej Duda oczekuje od koalicji tego, co było obiecywane wyborcom, czyli spokoju, stabilności i skuteczności w reformowaniu państwa. – Pan prezydent oczekuje na zakończenie rozmów koalicyjnych i podpisanie nowej umowy, na nowy kształt rządu – dodał.

Jego zdaniem dobrze byłoby, gdyby nowy kształt rządu wyłonił się w sposób czytelny, od razu. – Żeby nie było zmian stopniowych, żeby to nie było nieustanne dokonywanie kolejnych zmian personalnych. Tylko żebyśmy rzeczywiście mogli mówić o jednej odnowionej Radzie Ministrów w wyniku tej nowej umowy koalicyjnej. I tego pan prezydent oczekuje – powiedział Szczerski.

Odnosząc się do zapowiedzi objęcia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego funkcji wicepremiera powiedział, że jest to szansa na skuteczne i stabilne rządy Zjednoczonej Prawicy. – Prezes Kaczyński nie wchodziłby do rządu tymczasowego ani rządu mniejszościowego. (...) To jest sygnał do wyborów i polityków, że prezes Kaczyński uznaje, iż nowa umowa koalicyjna daje gwarancje stabilnego rządu – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Według informacji medialnych, podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia; prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej i nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wcześniej w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że wszystko wskazuje na to, że Kaczyński zostanie wicepremierem. Porozumienie w ZP ma zakładać, że Solidarna Polska i Porozumienia będa miały po jednym resorcie.

źródło:
Zobacz więcej