RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA nie uznają Łukaszenki za prezydenta Białorusi

„Wybory z 9 sierpnia nie były ani wolne ani uczciwe” (fot. Reuters/Handout)

Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi – takie stanowisko zajął amerykański Departament Stanu. W oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu resort dyplomacji USA wskazał na nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich w tym kraju.

Białoruś: Kolejny protest w Mińsku. Są ranni

Są ranni w wyniku zastosowania przez milicję armatek wodnych wobec uczestników protestu w Mińsku – informuje Interfax Zachód, powołując się na...

zobacz więcej

„Wybory z 9 sierpnia nie były ani wolne ani uczciwe. Ogłoszone wyniki były sfałszowane co nie skutkuje legalnością. Stany Zjednoczone nie mogą uznać Aleksandra Łukaszenki za legalnie wybranego prezydenta Białorusi” – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu, wskazując na liczne nieprawidłowości wyborcze.

Wśród nich wymienił ograniczanie prawa startu kandydatom, uniemożliwienie wstępu obserwatorom do lokali wyborczych, zastraszanie kandydatów opozycyjnych i zatrzymania pokojowych demonstrantów oraz dziennikarzy.

Amerykański resort dyplomacji wskazał, że drogą naprzód powinien być narodowy dialog, który będzie prowadził do tego, że Białorusini będą mogli wybrać swoich przywódców w wolnych i uczciwych wyborach przeprowadzonych z udziałem niezależnych obserwatorów.

„Uwolnienie bezprawnie aresztowanych i zakończenie represji wobec pokojowo protestujących obywateli to pierwszy krok do prawdziwego narodowego dialogu” – napisano w stanowisku rzecznika Departamentu Stanu.

źródło:
Zobacz więcej