RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Luksusowa „wytrzeźwiałka” w stolicy. Będzie jak w czterogwiazdkowym hotelu

Do tej pory za pobyt na Kolskiej trzeba było zapłacić 298,18 zł (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Władze stolicy chcą podnieść opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Za jednorazowy trzeba będzie zapłacić ponad 316 zł, czyli tyle, ile za nocleg w czterogwiazdkowym hotelu w centrum miasta.

Rada Warszawy. Zmiany w systemie gospodarki odpadami

Warszawscy radni zadecydowali o wyłączeniu nieruchomości niezamieszkanych ze stołecznego systemu odbierania odpadów komunalnych. Właściciele, np....

zobacz więcej

Rada Warszawy zajmie się w czwartek projektem uchwały w sprawie wysokości opłat związanych z pobytem w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Proponuje on podniesienie kwoty do 316,12 zł. To górny pułap opłaty za jednorazowy pobyt w izbie wytrzeźwień wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia obwieszczeniem z 29 stycznia 2020 r.

Za taką kwotę można wynająć pokój w czterogwiazdkowym hotelu w samym centrum stolicy, ale wzrost opłaty nie jest wielki. Do tej pory za pobyt na Kolskiej (popularna nazwa Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych) trzeba było zapłacić 298,18 zł.

Projekt uchwały proponuje też wzrost opłat dla korzystających z pomocy w Dziale Przerywania Ciągów Alkoholowych. Pacjent tego działu ma możliwość bezpiecznego (pod kontrolą medyczną i przy psychologicznym wsparciu) odtrucia i przerwania ciągu alkoholowego. Do tej pory za jedną dobę trzeba było zapłacić 350 zł.

Zgodnie z projektem koszt pobytu osoby przyjętej do Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych kształtować ma się na poziomie od 450 zł i 400 zł za dobę w zależności od standardu pokoju (jedno- lub dwuosobowy). „W zależności od ilości zaprogramowanych dni pobytu (maksymalnie do siedmiu dni) koszt dobowy malałby (proporcjonalnie do dłuższego pobytu) do poziomu 310 zł (pokój jednoosobowy) i 248 zł (dwuosobowy)” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przeciętne koszty pobytu osoby doprowadzonej do wytrzeźwienia i przyjętej do działu w latach 2013-19 wynosiły 350 zł.

źródło:
Zobacz więcej