RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Banki łagodzą kryteria udzielania kredytów hipotecznych

Wybuch pandemii spowodował zaostrzenie wymogów, jakie banki stawiają klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy (fot. Shutterstock/shisu_ka)

Bankowcy doszli do wniosku, że za bardzo zaostrzyli kryteria udzielania kredytów hipotecznych i teraz je łagodzą. Nie jest to jednak zjawisko powszechne – pisze środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Długi a moralność w finansach. Zaskakujące wyniki badania Polaków

Rośnie akceptacja nieetycznych zachowań w obszarze finansów – wynika z badania „Moralność finansowa Polaków”, opublikowanego przez Związek...

zobacz więcej

Jak podkreśla gazeta, wybuch pandemii i związany z tym gwałtowny wzrost ryzyka spowodował wiosną zaostrzenie wymogów, jakie banki stawiają klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy.

„Przede wszystkim wzrósł tzw. wkład własny, czyli kwota, jaką klient musi wysupłać z własnej kieszeni na zakup mieszkania” – podkreśla dziennik.

„DGP” dodaje, że o ile jeszcze na początku roku standardem był 10-proc. wkład własny, o tyle na początku kryzysu covidowego wiele banków zażądało nawet 30-procentowego.

„Do tego przestały zaliczać do zdolności kredytowej niektóre źródła dochodów – np. uzyskiwanych z pracy na umowach cywilnoprawnych” – przypomniana „DGP”.

Banki zwiększyły też swoje prowizje, ale akurat ta zmiana, jak wskazuje dziennik, była (i jest) niwelowana przez spadek stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

Eksperci rynku mieszkaniowego, z którymi rozmawiała gazeta, zwracają jednak uwagę, że od kilku tygodni polityka banków łagodnieje.

Koronaśledztwo. Banki pomagały wyłudzać kredyty?

Izba Księgowych Portugalii (OCC) wszczęła wewnętrzne śledztwa dotyczące kilkunastu księgowych różnych firm, którzy mieli fałszować dokumenty. Miało...

zobacz więcej

Jak wskazuje np. cytowany przez dziennik Bartosz Turek, analityk firmy HRE Investments, banki, w tym również te z czołówki rynku, obniżają przede wszystkim wymagany wkład własny.

„Teraz już nikt – przynajmniej wśród największych banków – nie żąda 30-proc. wkładu. Nowym standardem jest 20 proc.” – mówi gazecie Turek.

Sierpniowe dane nie potwierdzają też obaw o pojawienie się w odniesieniu do firm zjawiska credit crunch, czyli nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu – zaznacza DGP.

„W sierpniu pierwszy raz od marca w bankach przybyło kredytów dla firm” – zwraca uwagę dziennik. Dotyczy to również przedsiębiorców indywidualnych – dodaje.

„W porównaniu z sierpniem ub.r. wartość portfela była jednak mniejsza” – podkreśla gazeta.

źródło:

Zobacz więcej