RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awaria „Czajki”: stalowa rura będzie przeciskana pod dnem Wisły

Tymczasowy przesył powstał na moście pontonowym (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany ze stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego – przekazał stołeczny ratusz, odnosząc się do kwestii naprawy systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni „Czajka”.

„Rozbiórka całego systemu”. Trzaskowski ma plan naprawy kolektorów „Czajki”

Trzeba będzie dokonać rozbiórki całego starego systemu przesyłowego; później będziemy się zastanawiać, jak wykorzystać tunel – poinformował...

zobacz więcej

Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Budowa i uruchomienie tymczasowego przesyłu kosztowały w sumie ponad 44 mln zł.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski informował we wtorek na konferencji, że wczoraj w nocy udało się podpisać umowę dotyczącą pierwszego etapu inwestycji w „Czajce”. Będzie ją realizować Inżynieria Rzeszów. – Po pierwsze będzie przeciskana rura stalowa pod dnem Wisły, tak żeby już na początku grudnia móc doprowadzić do tego, że będzie ten pierwszy etap skończony i będzie można się przełączyć z tych rur, które są na moście pontonowym, na tę rurę stalową - powiedział Trzaskowski. Prace mają się zakończyć na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową. Wartość umowy to 35,5 mln zł.

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany ze stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego. Jak wyjaśniono, do jej obsługi MPWiK wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu „Farysa” oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe.

„Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Rurociąg ten będzie w stanie przyjąć wszystkie ścieki z mostu pontonowego” – przekazał ratusz.

Trzaskowski o awarii Czajki: Od niedzieli ścieki nie trafiają do Wisły

Tymczasowy rurociąg jest gotowy i działa; od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły – poinformował prezydent...

zobacz więcej

Planowany jest także kolejny etap, ponieważ MPWiK prowadzi działania zmierzające do przewiertu drugiej rury i wybudowania niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. „Oba te kroki docelowo złożą się na alternatywny nowy układ przesyłowy pod Wisłą, zapowiadany po ubiegłorocznej awarii” – poinformowano. Drugi krok ma zostać dokończony w przyszłym roku.

Władze Warszawy przekazały też informację o naprawie zniszczonego tunelu. – Mamy na to, na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, 48 miesięcy. Będzie to bardzo skomplikowana operacja: cały tunel trzeba będzie zdemontować. Być może tunel posłuży w przyszłości jako rozwiązanie awaryjne – poinformował prezydent Trzaskowski.

Równolegle MPWiK przygotowuje plan pracy naprawy istniejącego tunelu. Prace mają w pierwszej kolejności objąć rozbiórkę w celu umożliwienia prokuraturze oraz niezależnym ekspertom pobranie próbek do analizy przyczyn awarii. „Realizacja powyższych przedsięwzięć wynika z decyzji nakazowej wydanej przez Powiatowy Inspektorat Budowlany. MPWiK konsultuje swoje działania z uprawnionymi w procesie inwestycyjnym podmiotami” – przekazał ponadto ratusz.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

źródło:

Zobacz więcej