RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Idzie jesień, będą remonty. Planuje je co piąty Polak

W związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa wiosną br. z remontu zrezygnowało ponad 17 proc. Polaków (fot. Shutterstock/Zivica Kerkez)

Co piąty Polak planuje jesienią remont domu lub mieszkania, co ósmy ankietowany zamierza w najbliższym czasie kupić nowy samochód – wynika z badania Santander Consumer Banku. Prawie 40 proc. Polaków w ogóle nie robi żadnych większych jesiennych planów finansowych.

Jak może wyglądać polski rynek smart home za 10 lat?

Jak wynika z danych Statista Digital Market Outlook, światowy rynek smart home wciąż dynamicznie rośnie. Szacuje się, że globalne przychody ze...

zobacz więcej

Wśród planujących remont wyróżniają się mieszkańcy wsi z wynikiem 32 proc. i najlepiej zarabiający (28 proc.).

„Co ciekawe, takie zmiany planuje również znacząca część badanych z najniższymi dochodami, nieprzekraczającymi 2 tys. zł miesięcznie (45 proc.). Są to długo wyczekiwane metamorfozy, ponieważ w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa wiosną tego roku z remontu zrezygnowało ponad 17 proc. Polaków” – czytamy w informacji.

Wśród jesiennych planów badanych na drugim miejscu, choć ze znacznie mniejszą liczbą wskazań (11,5 proc.), plasują się wydatki związane z zakupem lub naprawą samochodu. Co 10. ankietowany wskazał na późny urlop i wydatki na edukację dziecka.

Z badania wynika, że do jesiennych wyjazdów z największym entuzjazmem podchodzą ankietowani w wieku 18-29 lat (20 proc.), co może mieć związek z koniecznością przełożenia przez nich letnich wypraw z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

Rynkowi mieszkań do wynajęcia nie grozi załamanie

W Polsce rośnie rynek mieszkań na wynajem, głównie detaliczny. Nawet pandemia nie zahamuje tego trendu – informuje „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

Na edukację dzieci chcą wydać pieniądze głównie kobiety (13 proc. w porównaniu do 7 proc. mężczyzn) i osoby otrzymujące wsparcie z programu 500 Plus na dwoje lub więcej dzieci (42 proc.).

„Wbrew obawom o kolejny lockdown i mimo różnego modelu funkcjonowania szkół i biur, Polacy nie planują już raczej większych wydatków na zakup sprzętu elektronicznego. Takie plany ma tylko nieco powyżej 4 proc. ankietowanych. Prawie 40 proc. Polaków (37,6 proc.) w ogóle nie robi żadnych większych jesiennych planów finansowych. W tej grupie dominują kobiety (44 proc.), osoby powyżej 70. roku życia (65 proc.) i niepobierający świadczenia 500 Plus (44 proc.)” – zauważono.

Dużych wydatków jesienią nie przewidują również mieszkańcy średnich miast (53 proc.) takich jak Kielce, Toruń czy Gdynia.

Jednocześnie zdaniem 28,7 proc. Polaków zadeklarowało, że w chwili pojawienia się nieprzewidzianych wydatków skorzystałoby z kredytu gotówkowego. Chętnie wykorzystałyby tę opcję kobiety (36 proc. w porównaniu do 21 proc. mężczyzn) oraz połowa mieszkańców dużych miast takich jak Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz.

Co piąty badany zadeklarował (20,8 proc.), że dzięki kredytowi byłby w stanie przeprowadzić zaplanowany remont. Stwierdził tak co czwarty ankietowany przed 30. rokiem życia (25 proc.) i 26 proc. 50-latków.

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – czas zmian”, przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

źródło:

Zobacz więcej