RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork bez środków federalnych. „Miasto dopuszcza anarchię”

Nowy Jork nie radzi sobie ze wzrostem przemocy (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Nowy Jork jest jednym z trzech miast, które w uznaniu Departamentu Sprawiedliwości USA nie spełniają kryteriów korzystania ze środków przeznaczonych dla nich w budżecie federalnym, gdyż „dopuszczają anarchię i przemoc na ulicach”. Część środków może być zamrożona.

USA: Zatrzymano podejrzaną o wysłanie koperty z trucizną do Białego Domu

Na granicy amerykańsko-kanadyjskiej aresztowano kobietę podejrzaną o wysłanie koperty z trucizną do Białego Domu – poinformowała w niedzielę...

zobacz więcej

W podobnej sytuacji jak Nowy Jork jest Portland w stanie Oregon oraz Seattle w stanie Waszyngton – wskazano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości. We wszystkich trzech miastach władzę sprawują politycy związani z Partią Demokratyczną.

„Nie możemy pozwolić na marnowanie środków pochodzących z podatków federalnych, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli” – zaznaczył w oświadczeniu szef resortu sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny, William Barr.

Nowy Jork może nie otrzymać około 7 mld dolarów z budżetu federalnego mimo wpływów z tytułu podatków federalnych, jakie zapewnia – alarmują amerykańskie media. Jak wyjaśnił szef resortu sprawiedliwości, bezpośrednim powodem decyzji o wstrzymaniu finansowania jest brak kontroli nad protestami społecznymi, w wyniku których jest niszczone mienie publiczne w tych miastach, oraz cięcia w finansowaniu policji przez władze lokalne.

W komunikacie resortu podkreślono też, że liczba strzelanin w Nowym Jorku niepokojąco rośnie. Najnowsze dane policji nowojorskiej (NYPD) pokazują, że przemoc z użyciem broni pochłonęła w tym roku prawie dwa razy więcej ofiar śmiertelnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Joe Biden ostro o Polsce. MSZ: Dzisiaj podejmiemy decyzję w tej sprawie

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden udostępnił w sieci informację o tym, że Polska powinna zlikwidować „strefy wolne od LGBT”. – Takie...

zobacz więcej

Do środy od początku roku zginęło 209 osób w porównaniu do 109, które straciły życie w tym samym okresie w 2019 r.

Departament Sprawiedliwości skrytykował też decyzję władz miasta o obcięciu miliarda dolarów z budżetu NYPD. Wskazał na odwołanie lipcowej rekrutacji nowych funkcjonariuszy, redukcję funduszy na finansowanie nadgodzin i wyłączenie policji z zapewniania bezpieczeństwa w szkołach.

Na początku września prezydent Donald Trump wezwał do dokonania przeglądu zasad przyznawania środków z budżetu federalnego poszczególnym miejscowościom. Zgodnie z jego zaleceniem, kryteria, które należałoby wziąć pod uwagę, powinny dotyczyć takich kwestii, jak to, czy tolerowane jest w nich „niszczenie mienia publicznego i przemoc”, a także to, czy miasto zabrania interwencji policji federalnej i czy wystarczająco finansuje swoje własne siły policyjne. W dokumencie Departamentu Sprawiedliwości wskazano, że władze trzech miast odrzuciły możliwość przywracania porządku przez funkcjonariuszy federalnych.

Koronaśledztwo. Banki pomagały wyłudzać kredyty?

Izba Księgowych Portugalii (OCC) wszczęła wewnętrzne śledztwa dotyczące kilkunastu księgowych różnych firm, którzy mieli fałszować dokumenty. Miało...

zobacz więcej

We wspólnej deklaracji wydanej w poniedziałek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, burmistrz Portland Ted Wheeler i burmistrz Seattle Jenny Durkan oskarżyli administrację Trumpa o „uprawianie gier politycznych”. Jak ocenili, zamrożenie funduszy federalnych jest nielegalne i sprzeczne z konstytucją.

Na konferencji prasowej, która odbyła się wcześniej w poniedziałek, Jim Johnson, radca prawny z Nowego Jorku, obiecał walkę sądową, jeśli administracja Trumpa przystąpi do odcięcia finansowania.

– Jest to niezgodne z konstytucją, a określenie „anarchia” nie przechodzi nawet testu zdrowego rozsądku. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, oprócz dokumentów prawnych możemy wysłać im też słownik. Ponieważ to, z czym mamy do czynienia w Nowym Jorku, na pewno nie jest anarchią – cytuje jego słowa telewizja CBS.

Do groźby obcięcia funduszy odniósł się także gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Przypomniał, że Waszyngton zapowiadał już kilka lat temu obcięcie funduszy, chcąc ukarać tzw. miasta-schroniska chroniące imigrantów niemających legalnego statusu.

– Stwierdziliśmy, że jest to nielegalne i niekonstytucyjne. Pozwaliśmy ich i wygraliśmy. Sąd federalny orzekł, że nie mogą zabrać federalnych pieniędzy, które zostały zatwierdzone przez Kongres – przypomniał Cuomo.

Tymczasem komisarz nowojorskiej policji Dermot Shea zapewniał, że NYDP robi postępy w zmniejszaniu przemocy związanej z użyciem broni. Jak dodał, może w tym pomóc zmiana aury.

– Ponieważ robi się chłodniej, mniej ludzi przebywa na zewnątrz i spożywa mniej alkoholu, co z pewnością nam sprzyja – zaznaczył w rozmowie z CBS.

źródło:

Zobacz więcej