RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronaśledztwo. Banki pomagały wyłudzać kredyty?

Związek księgowych zawiadomił prokuraturę (fot. Pexels)

Izba Księgowych Portugalii (OCC) wszczęła wewnętrzne śledztwa dotyczące kilkunastu księgowych różnych firm, którzy mieli fałszować dokumenty. Miało to na celu wyłudzanie kredytów państwowych dla spółek poszkodowanych przez koronakryzys.

Pracownica banku przejmowała nieużywane konta, brała pożyczki. Nikt się nie zorientował

42-letnia oszustka przejmowała nieużywane konta bankowe i brała pożyczki na nieświadomych właścicieli. Żaden z nich się nie zorientował. Ostatnia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak poinformowała rozmowie z lizbońską rozgłośnią TSF szefowa Izby Księgowych Paula Franco, w trakcie dotychczasowych śledztw potwierdzono, że niektóre z działających na terenie Portugalii banków wywierały presję na księgowych.

Wyjaśniła, że działania te miały na celu fałszowanie dokumentów firm, co ułatwiłoby wyłudzenie państwowych kredytów z linii pomocowej dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez kryzys gospodarczy wywołany epidemią.

– Dotychczas potwierdziliśmy co najmniej 11 takich przypadków (...), zawiadamiając równocześnie prokuraturę generalną – powiedziała Franco. Dodała, że według informacji OCC część banków w dalszym ciągu „wywiera presję na niektórych księgowych firm”.

Franco wskazała, że w trakcie śledztwa potwierdzono, iż księgowi, którzy nie zgadzali się na udział w schemacie fałszowania dokumentacji służącej wyłudzaniu kredytów, „byli w niektórych firmach zastępowani innymi osobami na swoich stanowiskach”.

W czerwcu rząd Antonia Costy ogłosił, że Portugalia udzieli firmom poszkodowanym przez koronakryzys nisko oprocentowanych kredytów o łącznej wartości 13 mld euro. Jednym z warunków ich uzyskania jest wykazanie, że wskutek epidemii doszło do znaczącego spadku obrotów firmy.

źródło:

Zobacz więcej