RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Blisko 300 waleni utknęło na mieliźnie u wybrzeży Tasmanii

Podzielone na trzy grupy zwierzęta utknęły w okolicach miejscowości Macquarie Heads, około 200 kilometrów na północny zachód od stolicy wyspy Hobart, na dzikim i rzadko zaludnionym odcinku wybrzeża (fot. PAP/EPA/BRODIE WEEDING)

Naukowcy planują przeprowadzić operację ratowania około 270 waleni, które utknęły na mieliźnie na zachodnim wybrzeżu australijskiej wyspy Tasmania – poinformowała agencja Reutera. Co najmniej 25 zwierząt nie żyje.

Delfiny zagrożone wyginięciem pojawiły się w okolicach Hongkongu [WIDEO]

Delfiny rzadkiego gatunku pojawiły się w Delcie Rzeki Perłowej w Hongkongu. Obecność garbogrzbietów chińskich ma prawdopodobnie związek ze spadkiem...

zobacz więcej

Według naukowców uwięzione na piaszczystych wybrzeżach zwierzęta to grindwale, ssaki z rodziny delfinowatych, mierzące do 7 metrów długości i ważące do 3 ton – relacjonuje agencja. Co najmniej 25 z nich już umarło.

Jak tłumaczy przedstawiciel lokalnych władz, chociaż uwięzienia zwierząt na mieliźnie u wybrzeży wyspy nie są rzadkie, ostatnie wydarzenie o podobnej skali miało miejsce około 10 lat temu.

Podzielone na trzy grupy zwierzęta utknęły w okolicach miejscowości Macquarie Heads, około 200 kilometrów na północny zachód od stolicy wyspy Hobart, na dzikim i rzadko zaludnionym odcinku wybrzeża.

W poniedziałek na miejsce przybyli ratownicy ze specjalistycznym sprzętem. Akcja ratunkowa ma się rozpocząć we wtorek rano.

Studenci opłakują śmierć „szczęśliwej ryby”. Nawet prezydent w żałobie

Zambijscy studenci opłakują śmierć Mafishi – ryby, która żyła w oczku wodnym na terenie Copperbelt University (CBU) w mieście Kitwe i była uważana...

zobacz więcej

Doniesienia o delfinach lub wielorybach, które utknęły na mieliźnie u wybrzeży Tasmanii, pojawiają się średnio raz na dwa, trzy tygodnie – zauważa Reuters.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego te przemieszczające się w grupach zwierzęta czasami wpływają na mieliznę. Walenie znane są jednak z tego, że podążają za przywódcą stada oraz gromadzą się wokół zranionego lub cierpiącego członka grupy - wyjaśnia agencja.

„Silne więzi w ich grupach społecznych często powodują, że wszystkie zwierzęta wpływają na mieliznę” – tłumaczy cytowany przez Reutersa naukowiec z Uniwersytetu Griffitha w Brisbane, Olaf Meyneck.

źródło:
Zobacz więcej