RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rubel mocno traci na wartości. Tak źle nie było od czterech lat

W ocenie ekspertów, jeśli nie wydarzy się nic, co mogłoby pogłębić kryzys, to rubel zacznie odrabiać straty w ostatnich tygodniach roku (fot. Ivan Yudin\TASS via Getty Images)

Rosyjski rubel traci na wartości. Waluta osiągnęła najniższy poziom, w stosunku do euro i dolara, licząc od lutego 2016 roku. Według analityków giełdowych, wpływ na taki stan ma między innymi groźba nałożenia na Rosję zachodnich sankcji, kryzys wywołany próbą otrucia Aleksieja Nawalnego i spadki cen ropy na światowych rynkach.

Złoty stabilny, niezagrożony. Wzrost rezerw walutowych NBP  

Narodowy Bank Polski poinformował o wzroście poziomu rezerw walutowych w sierpniu 2020 r. Ten wzrost spowodował poprawę obserwowanych przez...

zobacz więcej

Obecnie za jedno euro trzeba w Moskwie zapłacić ponad 90 rubli, a za dolara ponad 76 rubli.

„Kurs rubla spadł w stosunku do zachodnich walut, w związku z pogorszeniem się sytuacji geopolitycznej” – napisała agencja informacyjna RBK. Agencja zwraca uwagę, że zagraniczni inwestorzy są zaniepokojeni wydarzeniami w Rosji i wokół Rosji, dlatego niechętnie inwestują w rosyjską gospodarkę.

Rosyjski analityk Georgij Waszczenko podkreślił, że oprócz geopolityki i ceny ropy wpływ na wartość rubla ma również kryzys wywołany pandemią i rosnące zagrożenie zwiększoną liczbą zakażeń.

W ocenie ekspertów, jeśli nie wydarzy się nic, co mogłoby pogłębić kryzys, to rubel zacznie odrabiać straty w ostatnich tygodniach roku.

źródło:
Zobacz więcej