RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes ZUS: umorzyliśmy około 600 mln zł nadpłaconych składek

20 września ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych (fot. Shutterstock/ASkwarczynski)

Do tej pory umorzono składki około 740 tys. płatników na łączną kwotę 598 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że w najbliższych dniach weryfikacji poddanych zostanie kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Zwrot zapłaconych składek ZUS. Ważna wiadomość dla przedsiębiorców

Część polskich przedsiębiorców płaciła składki ZUS za miesiące – marzec, kwiecień i maj – i jednocześnie złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku...

zobacz więcej

Zgodnie ze zmianą przepisów firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki albo miały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

– To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców – podkreśliła prof. Uścińska.

20 września ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. – Do tej pory procesowi poddano około 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy umorzyliśmy około 598 mln zł. Utworzone noty zostaną zaksięgowane jeszcze dziś – zapewniła prezes ZUS.

W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Nadpłaty składek. ZUS rozpoczyna wyrównania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Jak informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zwolnieni z opłacania...

zobacz więcej

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw. ZUS zrealizował umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników. O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZUS zwrócił uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

– Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek – wyjaśniła szefowa ZUS.

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy – podkreślił ZUS.

źródło:

Zobacz więcej