RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rządowe modele epidemiczne na Wyspach mówią o 50 tys. zakażeń dziennie

„Wielka Brytania wyszła za róg” – mówi o epidemii koronawirusa główny doradca medyczny rządu Wielkiej Brytanii Chris Whitty i nie ma bynajmniej na myśli „wyjścia na prostą”. Brytyjski ekspert na konferencji prasowej powiedział, że kraj jest na drodze do dobowego przyrostu przypadków Covid-19 na poziomie nawet 50 tys. i to już w połowie października. Oznaczałoby to – ocenił Whitty – około 200 zgonów dziennie.

„Wielka Brytania znajduje się w punkcie krytycznym w kwestii epidemii koronawirusa”

– Wielka Brytania znajduje się w punkcie krytycznym w kwestii epidemii koronawirusa i jeśli ludzie nie będą przestrzegać rządowych wytycznych, może...

zobacz więcej

Dr Chris Whitty poinformował, że Brytyjczycy powinni być przygotowani na znaczące ograniczenia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Kraj szykuje się bowiem na drugą falę koronawirusa i nie wyklucza ponownego lockdownu.

– W złym sensie dosłownie skręciliśmy za róg, choć stosunkowo niedawno. W tym momencie pory roku są przeciwko nam, późna jesień i zima sprzyjają wirusom układu oddechowego i jest bardzo prawdopodobne, że będą korzystne dla Covid-19 tak samo, jak i dla grypy – mówił na konferencji doradca rządu. Wskazał, że liczba zakażeń podwaja się w ciągu siedmiu dni, a wzrost wykładniczy może doprowadzić „do naprawdę dużych liczb”.

Towarzyszący mu na konferencji prasowej główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance przekazał, że rządowe modele epidemiczne wskazują, że w połowie października (przy najgorszym scenariuszu) może dojść do nawet 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. To z kolei przekładałoby się na 200 zgonów na dobę już kilka tygodni później.

Vallance powiedział, że według szacunków ok. 70 tys. osób w całym kraju zakażonych jest obecnie koronawirusem, a liczba ta zwiększa się o 6000 dziennie.

Zauważalny w Wielkiej Brytanii od połowy sierpnia wzrost liczby infekcji wyraźnie przyspieszył w ostatnich dwóch tygodniach. Jeśli 6 września po raz pierwszy po okresie spowolnienia epidemii i rozpoczęciu luzowania restrykcji przekroczony został poziom 2000 nowych zakażeń w ciągu doby, to 11 września ich liczba była już większa niż 3000, a w piątek i sobotę pierwszy raz od 8 maja przekroczyła 4000.

źródło:
Zobacz więcej