RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: NGO żądają zaprzestania polowań i hodowli zwierząt na futra

Protesty wywołał wyczerpany ucieczką przed psami i myśliwymi jeleń (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Francuska organizacja pozarządowa Abolissons la venerie Aujourdhui (AVA) i międzynarodowe stowarzyszenie Fur Free Alliance żądają od resortu transformacji ekologicznej wprowadzenia zakazu polowań oraz hodowli zwierząt na futra, w tym zamknięcia ostatnich czterech ferm norek we Francji.

Francja zamyka szkoły z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa

Wszystkie placówki szkolne w dwóch francuskich departamentach zostaną zamknięte na 15 dni w związku z epidemią koronawirusa – ogłosił w piątek...

zobacz więcej

Ponowne protesty organizacji broniących zwierząt AVA przeciwko organizowaniu polowań, które są bardzo popularne wśród francuskich polityków, wywołał wyczerpany ucieczką przed psami i myśliwymi jeleń. Przez wiele godzin w sobotę zwierzę leżało półżywe na placu budowy w centrum Compiegne w departamencie Oise na północ od Paryża.

– To jest przykład tego, do czego prowadzi polowanie z psami – stwierdził rzecznik grupy AVA Stanislas Broniszewski, cytowany przez stację France Info.

– 10 metrów od nas jest jeleń z językiem na betonie. Nie wiemy, czy dojdzie do zatrzymania akcji serca. W XXI wieku nie ma sensu być świadkiem takich barbarzyńskich scen – mówił Broniszewski, apelując do minister Barbary Pompili o wprowadzenie zakazu polowań.

Policja zabezpieczyła teren, gdzie przebywał jeleń, gdy działacze z grupy AVA filmowali miejsce zdarzenia. Przed przyjazdem weterynarza, zwierzę uciekło do lasu.

Myśliwi zgodnie z przepisami „ułaskawili” zwierzę. Obowiązujący od marca 2019 r. dekret zakazuje zabijania zwierząt znajdujących się na terenie zamieszkanym lub handlowym.

Francja zamknęła kilkaset placówek szkolnych. Będą nowe zasady sanitarne

We Francji z powodu pandemii koronawirusa zamknięto już ponad 2 tys. klas – poinformował francuski minister edukacji narodowej. Jean-Michel...

zobacz więcej

Kilka dni temu rozpoczął się sezon łowiecki we Francji, a prefektura Oise wydała zarządzenie ograniczające wstęp do lasu Compiegne w niektóre dni z powodu polowań. Decyzja jest ostro krytykowana przez działaczy AVA, którzy potępiają zawładnięcie lasu na korzyść myśliwych.

Organizacja Fur Free Alliance zażądała z kolei od minister Pompili wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra, w tym zamknięcia ostatnich czterech ferm norek działających we Francji.

„Francja jest daleko w tyle za swoimi sąsiadami; ludzie czekają na zmianę!” – pisze NGO na swojej stronie internetowej i wzywa ministerstwo ekologii do opublikowania dekretu nakazującego zamknięcie ferm norek we Francji.

„Ostatnia ferma futer w Bośni i Hercegowinie została zamknięta w lipcu, Holandia zamknie swoje 160 ferm futerkowych do kwietnia 2021 r., a Finlandia planuje również raz na zawsze zamknąć ponad 700 ferm futerkowych!” – piszą obrońcy zwierząt.

źródło:

Zobacz więcej