RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie może być tak, że klub parlamentarny jest rozsadzany od wewnątrz”

Czy koalicja rządowa się rozpadnie? (fot. PAP/Piotr Nowak)

Wpływ koalicjantów w rządzie i na rządy powinien być adekwatny do ich poparcia społecznego – oświadczył wicepremier Jacek Sasin. Jak podkreślił, decyzje, co dalej z koalicją Zjednoczonej Prawicy, zapadną po południu na spotkaniu kierownictwa PiS.

Zawieszony poseł PiS komentuje umizgi Konfederacji. Mówi o Trybunale

Cała ustawa o ochronie zwierząt nie jest zła – ocenił poseł Henryk Kowalczyk, zawieszony w prawach członka PiS, który głosował w Sejmie przeciwko...

zobacz więcej

Sasin podkreślił w Radiu ZET, że jeżeli w ramach Zjednoczonej Prawicy nie dojdzie do przyjęcia zasady, iż wpływ na kierunki działań czy ustawy musi być adekwatny do poparcia społecznego, to „konsekwencją rzeczywiście będzie rząd mniejszościowy”.

– W tej sytuacji nie można będzie wykluczyć przedterminowych wyborów, ale to ostateczność. Nikt do nich nie dąży za wszelką cenę – oświadczył minister aktywów państwowych. Zauważył jednocześnie, że „trudno sobie wyobrazić trzy lata z rządem mniejszościowym”, który musi negocjować poparcie dla każdej ustawy.

Zdaniem Sasina „po głosowaniach, które miały miejsce i po tych, które miejsca nie miały, można powiedzieć, że koalicji formalnie nie ma”. Zaznaczył, że o godz. 13. zbiera się kierownictwo PiS i wtedy będą zapadały kluczowe decyzje, „jak dalej koalicja ma wyglądać: czy ma trwać, czy ma być zmodyfikowana”.

Sasin podkreślił, że PiS bez wątpienia w koalicji Zjednoczonej Prawicy jest siłą dominującą, a koalicjantów nie byłoby w parlamencie, gdyby nie startowali w wyborach z list PiS.

– Nie może być tak, że cieszący się miażdżąco większym poparciem PiS musi ciągle ustępować koalicjantom. Nie może być tak, że klub parlamentarny jest rozsadzany od wewnątrz – mówił wicepremier.

źródło:
Zobacz więcej