RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Zdrowia: Zwiększyliśmy liczbę szczepionek przeciw grypie

Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią (fot. PAP/EPA)

Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał w PR1, że „najlepiej zaszczepić się w okolicy listopada, więc jest jeszcze trochę czasu”.

Szczepienia przeciw grypie w dobie COVID-19

Ministerstwo Zdrowia i GIS oraz oczywiście WHO i amerykańskie oraz europejskie CDC rekomendują w roku pandemii jak najszersze szczepienia...

zobacz więcej

– Zwiększyliśmy wydatnie liczbę dostępnych szczepień w Polsce. Początkowo było to 1,8 mln. W tej chwili możemy liczyć, że będzie to liczba powyżej 2,5 mln – podał.

Szef MZ zwrócił uwagę, że w zeszłym roku zaszczepiło się 1,5 mln osób. – Zwiększymy prawdopodobnie dwukrotnie tę liczbę, a jeżeli będzie takie zapotrzebowanie na rynku, to będziemy szukali dalszych rozwiązań – zapewnił.

Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/21, bo zbiega się on z pandemią. Na rynku pojawiły się szczepionki przeciw grypie, ale bywają czasowe kłopoty z ich dostępnością. Dostawy są stopniowo realizowane.

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno podał w połowie września, że w poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1,5 mln osób, a do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.

W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów po 75. roku życia. Na 50-proc. refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, te w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od drugiego do piątego roku życia.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych – domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją mogą skorzystać ze szczepień w pełnej odpłatności. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

źródło:
Zobacz więcej