RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śledztwa ws. katastrof MIG-ów na Mazowszu przedłużone do grudnia

Samolot wojskowy MIG-29 rozbił się, 4 bm. w rejonie miejscowości Drgicz w województwie mazowieckim (fot. arch.PAP/Przemysław Piątkowski)

Do grudnia br. przedłużone są śledztwa w sprawach katastrof samolotów MIG-29 pod Kałuszynem w grudniu 2017 r. i pod Drgiczem w marcu 2019 r. – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Zwrot ws. afery GetBack. „Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego”

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia aresztowego dla Leszka Czarneckiego. Wniosek skierowała Prokuratura Regionalna w...

zobacz więcej

– Oba śledztwa nie zostały zakończone, postępowanie dowodowe w przedmiotowych sprawach jest kontynuowane, prokuratura oczekuje na opinie biegłych; obecnie śledztwa przedłużono do grudnia 2020 r. – powiedziała rzeczniczka prasowa warszawskiej prokuratury okręgowej Aleksandra Skrzyniarz.

W poniedziałek poinformowała, że do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie innej katastrofy – z 6 lipca 2018 r., gdy MiG-29 z bazy w Malborku rozbił się pod Pasłękiem (woj. warmińsko-mazurskie). Pilot zginął mimo katapultowania się. Jak przekazała prokuratura „w wyniku zamontowania pierścienia ścinanego o nieprawidłowych parametrach nie doszło do oddzielenia się pilota od fotela katapultowego, a następnie otwarcia się spadochronu”.

Sprawą tamtej katastrofy zajmował się wydział ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Aktem oskarżenia zostały objęte trzy osoby, byli pracownicy Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, którzy byli odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie do produkcji części zamiennej fotela katapultowego.

Katastrofa pod Pasłękiem była drugą z serii incydentów i katastrof tych samolotów w ostatnich latach i najbardziej tragiczną – zakończoną śmiercią pilota.

„Zapytaliśmy pilotów, czy chcą latać”. Jest decyzja dowództwa ws. myśliwców MiG-29

Flota samolotów MiG-29 wzniesie się w powietrze – poinformował Inspektor Sił Powietrznych, gen. Jacek Pszczoła. MiG-i nie latają, z krótkimi...

zobacz więcej

Tymczasem śledztwa w sprawie dwóch innych katastrof samolotów MIG-29, do których doszło na Mazowszu, prowadzi wydział ds. wojskowych warszawskiej prokuratury okręgowej.

Do pierwszej z katastrof doszło 18 grudnia 2017 r., w pobliżu Kałuszyna rozbił się MiG-29 podchodzący do lądowania w bazie w Mińsku Mazowieckim. Pilot przeżył, chociaż się nie katapultował. W śledztwie zabezpieczono m.in. rejestratory z samolotu i dane z innych urządzeń rejestrujących przebieg lotu, obszerną dokumentację stanu technicznego samolotu, przesłuchano m.in. kontrolerów ruchu lotniczego, techników obsługujących samolot.

4 marca 2019 r. pod miejscowością Drgicz w powiecie węgrowskim rozbił się MiG-29. Pilot się katapultował. Bezpośrednio przed wypadkiem myśliwiec wykonywał oblot techniczny po prowadzonych przy nim pracach. Spadł w lesie, nikt na ziemi nie ucierpiał. Prokuratura zainicjowała śledztwo ws. nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w przebiegu której doszło rozbicia samolotu wojskowego.

źródło:

Zobacz więcej