RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Suski o rozmowach z posłami Ziobry i Gowina. „Mówią, że chcieliby zostać”

Negocjacje koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy zostały zawieszone – tak oficjalnie deklarują czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości – jednak nieoficjalne rozmowy między dotychczasowymi koalicjantami trwają. – Rozmawiałem z dwoma panami, którzy niekoniecznie popierali działania podjęte przez liderów (Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina – red.) – powiedział w TVP Info Marek Suski, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS. Jak dodał, od części posłów płyną sygnały, że chcieliby pozostać w koalicji.

Rozpad czy koalicja, co lepsze dla PiS? Sondaż pokazuje rozkład mandatów

62,7 proc. badanych jest zdania, że jeśli Zjednoczona Prawica się rozpadnie, powinno dojść do przyspieszonych wyborów parlamentarnych; przeciwnego...

zobacz więcej

Od piątkowego głosowania nad ustawą o ochronie zwierząt w koalicji rządzącej trwa impas, wywołany sprzeciwem posłów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, którzy opowiedzieli się przeciw propozycjom PiS. Także parlamentarzyści Porozumienia Jarosława Gowina w większości nie poparli ustawy – dwóch zagłosowało przeciw, pozostali wstrzymali się od głosu.

W efekcie przedstawiciele PiS poinformowali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy została zerwana. Dalsze losy koalicji mają być omawiane w poniedziałek przez kierownictwo PiS.

– Nie wierzę, że wszyscy z partii pana Ziobry byli przeciw tym rozwiązaniom. Widać wyraźnie, że jest to element gry politycznej – ocenia Marek Suski z PiS. W programie „#Jedziemy” wskazał, że głosowanie nad ustawą było jedynie „detonatorem”, który przesądził o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy, a sprzeciw koalicjantów to „pewnego rodzaju gra i sposób prowadzenia negocjacji”.

Wiceszef Klubu Parlamentarnego PiS zaznaczył, że de facto koalicji nie ma, istnieje tylko na papierze.

Czarnek za Ziobrę? „Dalej możemy być koalicją”

Solidarna Polska i Porozumienie muszą dostrzec rzeczywistość i poskromić swoje apetyty w negocjacjach rekonstrukcyjnych i programowych, bo z wielu...

zobacz więcej

– Sygnały płyną od niektórych posłów tych partii (Solidarnej Polski i Porozumienia – red.), że chcieliby pozostać w koalicji – przyznał Suski. Przyznał przy tym, że liderzy obu formacji prowadząc negocjacje próbują używać „różnych rzeczy, jak niegłosowanie za ustawą” do „przyciskania PiS”.

– Sam nawet rozmawiałem z dwoma panami, którzy niekoniecznie popierali działania podjęte przez ich liderów – zaznaczył.

Marek Suski pytany był też o przyszłość rządów PiS – czy w razie braku porozumienia przed partią wizja rządu mniejszościowego?

– Były rządy, które trwały w Polsce do końca kadencji, nawet 1,5 roku. Możliwe jest rządzenie rządem mniejszościowym – wskazał gość TVP Info. Zdaniem posła PiS rząd mniejszościowy nie oznacza jednak przyspieszonych wyborów. – Ale taki scenariusz jest możliwy – przyznał Suski.

źródło:
Zobacz więcej