RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Konflikt w Zjednoczonej Prawicy nie jest skutkiem ustawy o ochronie zwierząt”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił 15 posłów w prawach członków partii (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił 15 posłów w prawach członków partii (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy nie jest skutkiem ustawy dotyczącej ochrony zwierząt, to był jedynie katalizator, „papierek lakmusowy” sytuacji panującej w koalicji. To ostrzeżenie, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci – powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poruszył także temat rozmów koalicyjnych.

Wiceminister ostro o lobby futerkowym. „Obdzierają je ze skóry”

– To biznes, który polega na tym, że hoduje się zwierzę i obdziera się je ze skóry. Potem te skóry się sprzedaje i to jest całe sedno tego biznesu...

zobacz więcej

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

Sobolewski w rozmowie z PAP zaznaczył, że obecny konflikt w koalicji nie jest skutkiem ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. – Nie bez powodu rozmowy dotyczące nowej umowy koalicyjnej pomiędzy: PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem się przeciągały. Nasi koalicjanci mieli podczas negocjacji wygórowane żądania, nieadekwatne do stanu ich posiadania – powiedział Sobolewski.

– Projekt noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt okazał się „papierkiem lakmusowym” sytuacji panującej w Zjednoczonej Prawicy. Ostrzeżeniem, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci – przyznał Sobolewski.

Pytany o piątkową decyzję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącą zawieszenia 15 posłów partii w konsekwencji tego, że nie poparli noweli i o to, czy należy spodziewać się kolejnych podobnych decyzji odparł, że w przypadku kilku posłów toczą się jeszcze postępowania wyjaśniające.

Prezydent zawetuje „Piątkę dla zwierząt”? Stanowcza odpowiedź wiceszefa komisji

Po tym, jak Sejm przyjął „Piątkę dla zwierząt” zaczęły krążyć pytania, czy projektu nie zablokuje prezydent Andrzej Duda. – Na pewno nie. Poparcie...

zobacz więcej

Pytany z kolei o przyszłość Zjednoczonej Prawicy odparł, że na ten moment brane pod uwagę są różne scenariusze. – Jesteśmy przygotowani na opcję rządu mniejszościowego, jak i na wcześniejsze wybory. Ostateczną decyzję podejmie kierownictwo partii, które zbierze się po weekendzie – zaznaczył Sobolewski.

Europoseł i wiceprezes PiS Joachim Brudziński podczas sobotniej rozmowy w RMF FM przyznał, że „nie ma sensu trwać w koalicji, w której mniejsi koalicjanci głosują w ważnych głosowaniach w Sejmie przeciw ustawom wniesionym przez większego partnera”.

– Przed nami decyzje, które jednak tę koalicję w sposób oczywisty i definitywny mogą zakończyć – mówił. Pytany o szanse na ewentualne przedterminowe wybory, wiceszef PiS ocenił, że na dziś jest to „50 na 50”.

źródło:

Zobacz więcej