RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

80. rocznica aresztowania Pileckiego przez Niemców

80 lat temu w czasie wielkiej obławy w Warszawie Niemcy aresztowali ponad 2 tys. mężczyzn; był wśród nich rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zatrzymać, by dotrzeć do KL Auschwitz w celu zebrania informacji na temat obozu i utworzenia w nim organizacji konspiracyjnej.

Zbrodnie komunistyczne bez przedawnienia. Sejm za nowelizacją ustawy o IPN

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Oznacza to m.in.,...

zobacz więcej

80 lat temu, 19 września 1940 roku, Witold Pilecki – żołnierz Tajnej Armii Polski – dobrowolnie dał się aresztować podczas niemieckiej łapanki na warszawskim Żoliborzu. Za zgodą komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego „Grota” przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Tam organizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.

Tak opisał w nich swoje aresztowanie: „(...) [o] godzinie 6.00 rano szedłem sam i na rogu Alei Wojska i Felińskiego stanąłem w piątki ustawiane przez esesmanów z łapanych mężczyzn. Potem załadowano nas na placu Wilsona do aut ciężarowych i zawieziono do koszar Szwoleżerów”.

Z obozu uciekł w kwietniu 1943 roku. Później działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu. Przekazywał na Zachód meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, o deportacjach na Syberię.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, blisko rok był torturowany. Podczas ostatniego widzenia z żoną, powiedział, że „Oświęcim to była igraszka”. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 roku – awansowany do stopnia pułkownika. W rocznicę stracenia rotmistrza Pileckiego, 25 maja, jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony w 2019 roku przez Parlament Europejski. W rezolucji napisano, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji.

źródło:
Zobacz więcej