RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skradzione dzieła m.in. Galileusza, Newtona i Petrarki odnalezione. Są warte ponad 2,5 mln euro

Odnaleziono 200 starodawnych ksiąg i inkunabułów o szacunkowej wartości ponad 2,5 mln euro (fot. Shutterstock/triff)

Rumuńscy prokuratorzy poinformowali w piątek o odkryciu około 200 starodawnych ksiąg i inkunabułów o szacunkowej wartości ponad 2,5 mln euro, skradzionych w 2017 roku z magazynu w Wielkiej Brytanii.

To była kradzież stulecia. Muzeum oferuje 10 milionów za zwrot obrazów

Zarząd muzeum Isabella Stewart Gardner w Bostonie podwoił nagrodę za rozwiązanie zagadki największej powojennej kradzieży dzieł sztuki. Za zwrot 13...

zobacz więcej

Dzieła Galileusza i Izaaka Newtona, Petrarki, kilka rzadkich wydań Dantego, 80 szkiców hiszpańskiego malarza Francisca de Goi zostało skradzionych podczas spektakularnego włamania w nocy z 29 na 30 stycznia 2017 roku.

Złodzieje weszli przez dach do magazynu w Feltham pod Londynem, po czym zjechali 12 metrów po linie niezauważeni przez czujniki ruchu – poinformowali prokuratorzy.

Spędzili w magazynie kilka godzin wśród tysięcy książek, które miały zostać wysłane do USA na międzynarodowe targi książki, i wyszli w ten sam sposób, jak weszli, z pokaźnym łupem.

Czterech rumuńskich podejrzanych zostało aresztowanych w czerwcu 2019 roku podczas przeszukań kilkudziesięciu domów w północno-wschodniej Rumunii, a dziesiątki innych, których narodowości nie podano, aresztowano w Wielkiej Brytanii.

Dopiero aresztowanie w styczniu w Turynie kolejnego Rumuna, domniemanego przywódcy siatki, i jego współpraca „zdecydowały o powodzeniu operacji” przeprowadzonej wspólnie przez brytyjską, włoską i brytyjską policję – podał w oświadczeniu Eurojust (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej).

Fortuna za dzieło Banksy'ego. Po zakończeniu aukcji... zostało zniszczone

Obraz Banksy'ego na aukcji to nieczęste zjawisko. Ci, którzy nabrali podejrzeń wobec pomysłu jego wystawienia, mieli słuszność: wylicytowany za...

zobacz więcej

Łup z kradzieży został znaleziony w środę w domu w okręgu Neamt w północno-wschodniej Rumunii. Według zdjęć opublikowanych przez rumuńską prokuraturę prace zawinięto w folię i schowano w betonowym dole przykrytym gruzem.

„Te księgi są niezwykle cenne, niezastąpione, o ogromnym znaczeniu dla międzynarodowego dziedzictwa kulturowego” – podkreśliła brytyjska policja.

„To podwójny sukces, ponieważ podejrzani zostali zidentyfikowani i aresztowani, a skarby odzyskano, zanim zostały sprzedane” – poinformował Eurojust.

Według brytyjskich śledczych, niektórzy podejrzani, członkowie gangu z siedzibą w północno-wschodniej Rumunii, mieli dokonać „11 innych włamań w Wielkiej Brytanii, na ogół przy użyciu tej samej metody. Łącznie skradzione mienie oszacowano na 2 mln funtów”.

źródło:

Zobacz więcej