RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny poseł zawieszony w prawach członka PiS

Kazimierz Moskal znalazł się w gronie zawieszonych posłów (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Kazimierz Moskal to 15. poseł, który decyzją szefa PiS został zawieszony w prawach członka partii – poinformował w piątek po południu szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Wcześniej informował on o zawieszeniu 14 posłów, w tym m.in. Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Budka: Oczekujemy od Kaczyńskiego deklaracji, czy odda nam Polskę

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych...

zobacz więcej

Na liście posłów, którzy w piątek decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka partii, oprócz Ardanowskiego i Moskala znaleźli się: Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

To konsekwencja zagłosowania przez tych posłów przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego, który ma być dozwolony tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Pomimo zarządzonej przez szefa PiS dyscypliny w głosowaniu, przeciw noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, dwóch Porozumienia, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Politycy z kierownictwa PiS, w tym Sobolewski oraz szef klubu Ryszard Terlecki, zapowiedzieli wcześniej, że w piątek będą podjęte decyzje Kaczyńskiego co do zawieszenia w prawach członków PiS tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się od głosu bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

Terlecki informował zarówno w czwartek, jak i piątek, że zawieszenie w prawach członka partii będzie się wiązało także z utratą funkcji i stanowisk w Sejmie oraz strukturach okręgowych.

Uchwaloną w piątek w nocy ustawą o ochronie zwierząt zajmie się teraz Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu. – Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów – oświadczył Pęk.

źródło:

Zobacz więcej