RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sytuacja na granicy z Białorusią. MSZ ocenia

MSZ poinformowało, że obecnie granica polsko-białoruska nie jest zamknięta (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian – poinformowało wieczorem biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Łukaszenka chce zamknąć granicę z Polską

Musimy zamknąć nasze granice z Polską i Litwą – oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku....

zobacz więcej

W czwartek wieczorem prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś „jest zmuszona” zamknąć granice z Polską i z Litwą. – Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską – mówił Łukaszenka.

MSZ poinformowało, że obecnie granica polsko-białoruska nie jest zamknięta.

– Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian – poinformował resort spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytanie PAP.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Liderka opozycji Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki są represjonowani.

W środę Łukaszenka stwierdził, że w ostatnich latach za działaniami przeciwko Białorusi stały USA oraz ich „satelici” w Europie, a ich celem była „kolorowa rewolucja”. Do krajów tych zaliczył Polskę, Czechy, Litwę i Ukrainę. W planie destabilizacji Białorusi Polska miała odgrywać rolę „inkubatora mediów”, a następnie platformy dla alternatywnych władz na wygnaniu.

źródło:

Zobacz więcej