RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

40-lecie transmisji mszy świętych w Polskim Radiu

Przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych(fot. Shutterstock/Nick Beer)

W niedzielę 20 września o godz. 09.00 bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha odprawi uroczystą „radiową” Mszę, z okazji 40. rocznicy wznowienia transmisji mszy świętych w Polskim Radiu. Transmisji z bazyliki Św. Krzyża w Warszawie będzie można wysłuchać na antenie radiowej Jedynki.

Warszawski Cmentarz Bródnowski – ważne miejsce dla Polaków

Jeden z największych cmentarzy w Europie, na którym spoczywa ponad 1,2 miliona ludzi. Zostali pochowani w tym miejscu wybitni Polacy, o których...

zobacz więcej

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii. Na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych.

15 września 1980 roku odpowiednie dokumenty podpisali przedstawiciele Episkopatu i Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Sześć dni później, w niedzielę 21 września, msza radiowa – jak ją od początku nazywano – po latach przerwy wróciła na antenę. Decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego nadawana jest z kościoła Św. Krzyża w Warszawie.

Warto przypomnieć, że Polskie Radio transmitowało niedzielne msze święte jako pierwsza rozgłośnia na świecie od maja 1927 roku. Po przerwie wojennej ich emisję wznowiono w roku 1945, cztery lata później władze komunistyczne zdjęły je z anteny.

źródło:
Zobacz więcej