RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wenus skrywa żywe istoty? NASA rozważa wysłanie sond

Na Wenus może albo mogło znajdować się życie (fot. NASA)

NASA rozważa wysłanie do kwietnia przyszłego roku czterech sond na planety Układu Słonecznego, w tym dwóch na Wenus. Te ostatnie misje są brane pod uwagę po sensacyjnym odkryciu w atmosferze tej planety fosfiny (fosforowodoru) – gazu produkowanego na Ziemi przez bakterie beztlenowe.

Grupa badawcza z udziałem Polaka dokonała odkrycia w chmurach Wenus

Międzynarodowa grupa badawcza, z udziałem Polaka, ogłosiła wykrycie w chmurach na Wenus rzadkiej cząsteczki fosforowodoru (fosfiny). Zaobserwowana...

zobacz więcej

Odkrycie to nie przesądza jeszcze, ale stanowi jeden z kluczowych dowodów mogących świadczyć o życiu pozaziemskim. Celem misji miałoby być zdobycie dodatkowych dowodów przemawiających za tą teza, lub ją obalających.

Program jednej z misji, nazwanej DAVINCI+, przewiduje oddzielenie się od sondy próbnika, który wszedłby w atmosferę planety. – Davinci jest logiczną kontynuacją, jeśli chce się dowiedzieć co właściwie dzieje się w atmosferze Wenus – powiedział astrobiolog David Grinspoon pracujący nad projektem.

Trzy inne rozważane projekty to: IVO – misja na Io aktywnego wulkanicznie satelitę Jowisza, Trident – lot do rejonu Trytona, satelity Neptuna oraz VERITAS – druga misja na Wenus, której celem byłoby badanie historii geologicznej planety. NASA zapowiada, że szanse na realizację ma jedna, lub dwie misje.

Dotychczasowe poszukiwania życia w Układzie Słonecznym pomijały Wenus, zaś koncentrowały się na Marsie. Jednym z powodów były skrajnie niekorzystne warunki dla życia na powierzchni Wenus – ciśnienie prawie 100 razy wyższe niż na Ziemi, temperatura 465 stopni Celsjusza i zwarta pokrywa chmur przepuszczających bardzo niewiele światła słonecznego.

Jednak na wysokości około 50 kilometrów od powierzchni panują w atmosferze Wenus o wiele łagodniejsze warunki – temperatura około 20-30 stopni Celsjusza i ciśnienie zbliżone do ziemskiego.

Administrator NASA Jim Brindestine oświadczył, że w świetle ostatnich odkryć „nadszedł czas aby zacząć traktować Wenus priorytetowo”. Dodał, że wybór celów kolejnych misji będzie trudny, ale „jest pewien, że zostanie dokonany bez uprzedzeń”.

Tymczasem w lipcu wystartuje na Marsa łazik kolejnej generacji nazwany Perseverance (Wytrwałość), który ma również poszukiwać śladów życia.

źródło:

Zobacz więcej