RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

HSI chwali prezesa PiS za akcję #StopFurChallenge

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w mediach społecznościowych akcję #StopFurChallenge (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Niezmiernie się cieszymy, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rzucił wyzwanie polskiej opinii publicznej i politykom ponad partyjnymi podziałami, by opowiedzieli się przeciw niewyobrażalnemu okrucieństwu wyrządzanemu zwierzętom na polskich fermach futrzarskich – przekazała Iga Głażewska, dyrektor Humane Society International Poland.

Zwierzęta futerkowe będą lepiej chronione

zobacz więcej

– Ogromne poparcie, jakim partyjne #StopFurChallenge cieszy się w mediach społecznościowych, to kolejny jasny sygnał świadczący o tym, że ludzie nie będą dłużej akceptować bestialskiego przetrzymywania i zabijania zwierząt w imię mody – dodała Głażewska.

I zwróciła uwagę, że niedawno opublikowane wyniki śledztwa dotyczącego „szokujących” warunków na polskich fermach futrzarskich „wywołały oburzenie”.

– Przerażające obrazy mówią same za siebie i są całkowicie sprzeczne z PR-em branży futrzarskiej, która sieje kłamstwo o tym, że futro jest produktem „naturalnym” czy pochodzącym od zwierząt utrzymywanych w warunkach wysokiego dobrostanu – wskazała. – Nie ma nic naturalnego w upchanych w klatkach zwierzętach, które mają otwarte rany i widać, że cierpią psychicznie – dodała.

– Dołączamy się do wezwania prezesa Jarosława Kaczyńskiego do wszystkich polskich partii politycznych o wsparcie postępowej ustawy Prawa i Sprawiedliwości na rzecz zwierząt i zakazu hodowli zwierząt na futra – oświadczyła.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w mediach społecznościowych akcję #StopFurChallenge, której uczestnicy mają wyrażać poparcie dla tzw. piątki dla zwierząt, czyli projektu, który przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane.

#Stop Fur Challenge

zobacz więcej

Pierwszy w akcji wziął udział Jarosław Kaczyński. – To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec. Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja ją popieram z całego serca – zachęca prezes PiS.

W ubiegłym tygodniu, we wtorek, prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. – Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie – zaznaczył.

Projekt, który został w piątek złożony w Sejmie, dotyczy ochrony zwierząt. Zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

Humane Society International (HSI) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku zajmująca się ochroną zwierząt i walką o ich bardziej humanitarne traktowanie. Humane Society International wraz z organizacjami partnerskimi stara się wypracować długoterminowe rozwiązania typowych problemów zwierzęcych i promować zasady etyki, szacunku i współczucia dla wszelkiego życia. Jest jedną z najbardziej znanych organizacji tego typu na świecie.

źródło:
Zobacz więcej